Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Ilkka Kantola

Ilkka Kantola

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   21.03.2007–

Puhelin:
09 432 3077
Sähköposti:
ilkka.kantola(at)eduskunta.fi
Kotisivu:
Ammatti / arvo:
teologian tohtori
Vaalipiiri:
Varsinais-Suomen vaalipiiri 21.03.2007–
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 30.06.2011–
Hallintovaliokunta (varajäsen) 09.06.2015–
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 09.06.2015–
Valtakunnanoikeus (varajäsen) 01.01.2016–31.12.2019
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 03.05.2007–, (Puheenjohtaja) 07.09.2011–08.06.2015
Eduskunnan kirjaston hallitus (jäsen) 30.06.2011–, (Varapuheenjohtaja) 30.06.2011–08.06.2015
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • työvaliokuntaSosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (jäsen) 30.09.2014–
Avustaja:
Ilkka Hamunen,  
Puhelin: 09 432 4057, 050 574 1742
Sähköposti: ilkka.hamunen(at)eduskunta.fi

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV

Kansanedustajan ilmoittamat sidonnaisuudet ja tulot