Henna Virkkunen  
Kansanedustajana  21.03.2007 - 30.06.2014

Nimi: Virkkunen, Henna
Ammatti / arvo: filosofian lisensiaatti
Aiemmat vaalipiirit: Keski-Suomen vaalipiiri 21.03.2007 - 30.06.2014
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 18.12.2008
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 18.12.2008
Ympäristövaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 18.12.2008
Suuri valiokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 18.12.2008
Sivistysvaliokunta (jäsen) 03.05.2007 - 17.12.2007, (varajäsen) 27.05.2008 - 18.12.2008
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 04.04.2007 - 12.02.2009
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 03.05.2007 - 10.02.2008
Aiemmat eduskuntaryhmät: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä 21.03.2007 - 30.06.2014
Edustajantoimi keskeytynyt: 01.07.2014 - 21.04.2015
Toimi Euroopan parlamentin jäsenenä
Tilalla: Mikael Palola /kok
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: opetusministeri (Vanhanen II) 19.12.2008 - 21.06.2010
opetusministeri (Kiviniemi) 22.06.2010 - 21.06.2011
hallinto- ja kuntaministeri (Katainen) 22.06.2011 - 03.04.2014
liikenne- ja kuntaministeri (Katainen) 04.04.2014 - 23.06.2014