Mirja Vehkaperä  
Kansanedustajana  21.03.2007 - 17.06.2018

Nimi: Vehkaperä, Mirja
Puhelin: 09 432 3023
Sähköposti: mirja.vehkapera@eduskunta.fi
Kotisivu: www.mirjavehkapera.fi
Ammatti / arvo: luokanopettaja
Aiemmat vaalipiirit: -
Oulun vaalipiiri 21.03.2007 - 17.06.2018
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Hallintovaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Sivistysvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (jäsen) 03.05.2007 - 05.03.2009, (jäsen) 16.02.2010 - 19.04.2011, (varajäsen) 09.06.2015 - 11.09.2015, (varajäsen) 03.06.2016 - 17.06.2018
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015, (jäsen) 09.06.2015 - 11.09.2015, (jäsen) 03.06.2016 - 17.06.2018
Lakivaliokunta (jäsen) 03.05.2007 - 05.03.2009, (jäsen) 16.02.2010 - 19.04.2011, (varajäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 05.03.2009, (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015, (Varapuheenjohtaja) 09.06.2015 - 11.09.2015, (jäsen) 03.06.2016 - 17.06.2018, (Varapuheenjohtaja) 13.09.2016 - 17.06.2018
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 05.03.2009, (varajäsen) 16.02.2010 - 19.04.2011
Talousvaliokunta (Puheenjohtaja) 03.05.2011 - 29.06.2011
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 03.05.2007 - 17.06.2018
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (jäsen) 23.02.2018 - 17.06.2018
Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 15.05.2007 - 19.04.2011, (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015, (Toinen varapuheenjohtaja) 01.07.2011 - 21.04.2015, (jäsen) 10.06.2015 - 17.06.2018
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Aiemmat eduskuntaryhmät: -
Keskustan eduskuntaryhmä 21.03.2007 - 17.06.2018
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 05.02.2018 - 17.06.2018
Keskustan eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 04.02.2010 - 17.06.2018
Edustajantoimi keskeytynyt: 18.06.2018 -
Toimii Euroopan parlamentissa
Tilalla: Eija Nivala /

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KA 1/2018 vp
Keskustelualoite lapsipolitiikan uudistamisesta ja kansallisen lapsipolitiikan strategiasta