Johanna Ojala-Niemelä Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  21.03.2007 -

Nimi: Ojala-Niemelä, Johanna
Puhelin: 09 432 3157
Sähköposti: johanna.ojala-niemela@eduskunta.fi
Kotisivu: www.johannaojala-niemela.fi
Ammatti / arvo: varatuomari
Vaalipiiri: Lapin vaalipiiri 21.03.2007 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 30.06.2011 -
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 14.02.2018 -
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 23.02.2018 -
Liikennejaosto (jäsen) 23.02.2018 -
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 14.02.2018 -
Talousvaliokunta (jäsen) 09.09.2016 -
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (jäsen) 23.02.2018 -
Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.06.2015 - , (Varapuheenjohtaja) 16.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (varajäsen) 03.05.2007 - 09.09.2009, (jäsen) 10.09.2009 - 29.06.2011, (Puheenjohtaja) 03.05.2011 - 29.06.2011
Hallintovaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 09.09.2009, (varajäsen) 03.05.2011 - 11.02.2014, (jäsen) 12.02.2014 - 03.09.2014
Lakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (jäsen) 03.05.2007 - 09.09.2009, (jäsen) 30.06.2011 - 13.02.2018
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 11.09.2008 - 09.09.2009, (jäsen) 13.04.2010 - 29.06.2011, (Varapuheenjohtaja) 03.05.2011 - 29.06.2011
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 30.06.2011 - 11.02.2014
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 12.02.2014 - 08.06.2015
Talousvaliokunta (jäsen) 03.10.2014 - 08.06.2015, (varajäsen) 09.06.2015 - 08.09.2016
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 10.06.2011 - 21.04.2015
Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 15.05.2007 - 19.04.2011, (Varapuheenjohtaja) 27.09.2007 - 19.04.2011, (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015, (Varapuheenjohtaja) 01.07.2011 - 21.04.2015, (Suomen edustaja Arktisen alueen parlamentaarikkokomiteassa) 16.10.2012 - 21.04.2015
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Eduskuntaryhmä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä  21.03.2007 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 22.06.2011 - 29.09.2014
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 30.09.2014 -
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 2007 - 02.02.2010
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 22.06.2011 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015-

KK 410/2018 vp
Kirjallinen kysymys Kelan toimeenpaneman sosiaaliturvan ongelmista
TAA 381/2018 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä varsinaiseen kehitysyhteistyöhön (130 000 000 euroa)
TAA 382/2018 vp
Talousarvioaloite kehitysyhteistyön finanssisijoituksiin ehdotetun määrärahan vähentämisestä (-30 000 000 euroa)
TAA 383/2018 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Suomen ulkopolitiikan kannalta keskeisten teemojen piirissä toimivien järjestöjen tukemiseen (1 000 000 euroa)
TAA 384/2018 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä tuomioistuimille harmaan talouden torjuntaan (3 100 000 euroa)
TAA 385/2018 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä ulosottolaitokselle harmaan talouden torjuntaan (2 000 000 euroa)
TAA 388/2018 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Verohallinnon toimintamenoihin (3 700 000 euroa)
TAA 389/2018 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Tullin toimintamenoihin (2 100 000 euroa)
TAA 387/2018 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä poliisille harmaan talouden torjuntaan (3 000 000 euroa)
TAA 390/2018 vp
Talousarvioaloite subjektiivisen päivähoito-oikeuden rajaamisen peruuttamiseen (6 600 000 euroa)