​​Eduskunnan ystävyysryhmät vaalikaudella 2019-2022

Eduskunnan virallisen kansainvälisen toiminnan lisäksi kansainvälisiä yhteyksiä ylläpitävät kansanedustajien perustamat ystävyysryhmät. Ystävyysryhmien toiminta on epävirallista.

Afrikan sarvi
puheenjohtaja Suldaan Said Ahmed (vas.)
sihteeri Ilmari Luna, ilmari.luna(at)eduskunta.fi 

Albania
puheenjohtaja Mikko Kinnunen (kesk.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

​Argentiina
puheenjohtaja Anna Kontula (vas.)
sihteeri Meerit Jallow, meerit.jallow(at)eduskunta.fi 

Armenia
puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi 

Asean
puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.)
sihteeri Sari Wessman, sari.wessman(at)eduskunta.fi

​Australia
puheenjohtaja Mirka Soininkoski (vihr.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi 

Bulgaria
puheenjohtaja Mikko Savola (kesk,)
varapuheenjohtaja Antero Laukkanen (kd.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Chile
puheenjohtaja Anders Adlercreutz (r.) ​
sihteeri Sari Wessman, sari.wessman(at)eduskunta.fi

Espanja
puheenjohtaja Pia Kauma (kok.)
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi​ 

Georgia
puheenjohtaja Matias Marttinen  (kok.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at) eduskunta.fi

Intia
puheenjohtaja Maria Guzenina (sd.)
varapuheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto (vihr.)
sihteeri Sari Wessman, sari.wessman(at)eduskunta.fi

Irak
puheenjohtaja Hussein al-Taee (sd.)
varapuheenjohtaja Sanna Antikainen (ps.)
sihteeri Venja Henningsen, venja.henningsen(at)eduskunta.fi​

Irlanti
puheenjohtaja Joonas Könttä (kesk.)
sihteeri Susan Villa, susan.villa(at)eduskunta.fi​ 

​Islanti
puheenjohtaja Arto Pirttilahti (kesk.)
​varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö (vihr.)
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi 

Iso-Britannia
puheenjohtaja Arto Satonen (kok.)
varapuheenjohtaja Antero Laukkanen (kd.)
sihteeri Susan Villa, susan.villa(at)eduskunta.fi

Israel
puheenjohtaja Peter Östman (kd.)
sihteeri Tapio Luoma-aho, tapio.luoma-aho(at)eduskunta.fi 

Italia
puheenjohtaja Mirka Soinikoski (vihr.)
varapuheenjohtaja Markus Lohi (kesk.)
sihteeri Sari Wessman (sari.wessman(at)eduskunta.fi

Itävalta
puheenjohtaja Elina Valtonen (kok.)
sihteeri: int.dep(at)eduskunta.fi ​

Japani
puheenjohtaja Mats Löfström (r.)
sihteeri Maria Fagerholm, maria.fagerholm(at)eduskunta.fi 

Kanada
puheenjohtaja Ville Kaunisto (kok.)
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi 

Kenia
puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.)
varapuheenjohtaja Antero Laukkanen (kd.)
sihteeri Marika Helin (edustaja Sirénin avustaja), marika.helin(at)eduskunta.fi​

Keski-Aasia
puheenjohtaja Kimmo Kiljunen (sd.)
varapuheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto (vihr.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Kiina
puheenjohtaja Anne-Mari Virolainen (kok.)
varapuheenjohtaja Antero Laukkanen (kd.)
sihteeri Sari Wessman, sari.wessman(at)eduskunta.fi

Kolumbia
puheenjohtaja Eva Biaudet (r.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi 

Korean tasavalta
puheenjohtaja Hannu Hoskonen (kesk.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi

Kreikka
puheenjohtaja Mari Rantanen (ps.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi 

Kuuba
puheenjohtaja Heli Järvinen (vihr.)
sihteeri Katja Nolvi, katja.nolvi(at)eduskunta.fi

Liettua
puheenjohtaja Sakari Puisto (ps.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi 

Marokko
puheenjohtaja Sari Essayah (kd.)
varapuheenjohtaja Pia Kauma (kok.)
sihteeri Gunilla Carlander, gunilla.carlander(at)eduskunta.fi

Meksiko
puheenjohtaja Jaana Pelkonen (kok.)
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi

Namibia
puheenjohtaja Ville Valkonen (kok.)
sihteeri Outi Lehtimäki, outi.lehtimaki(at)eduskunta.fi

Norja
puheenjohtaja Joakim Strand (r.)
varapuheenjohtaja Heikki Autto Heikki (kok.)
sihteeri Venja Henningsen, venja.henningsen(at)eduskunta.fi​ 

Palestiina
puheenjohtaja Veronika Honkasalo (vas.)
sihteeri Katja Nolvi, katja.nolvi(at)eduskunta.fi

Persianlahden arabimaat (GCC-maat)
puheenjohtaja Sanna Antikainen (ps.)
varapuheenjohtaja Hussein al-Taee (sd.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi 

Portugali
puheenjohtaja Anders Adlercreutz (r.)
varapuheenjohtaja Mirka Soinikoski (vihr.)

Puola
puheenjohtaja Sakari Puisto (ps.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Ranska
puheenjohtaja Pia Kauma (kok.)
sihteeri Gunilla Carlander, gunilla.carlander(at)eduskunta.fi

Ruotsi
puheenjohtaja Anne-Mari Virolainen (kok.)
varapuheenjohtaja Johan Kvarnström (sd.)
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi

Saksa
puheenjohtaja Elina Valtonen (kok.)
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi 

Slovakia
puheenjohtaja Mikko Savola (kesk.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi 

Sveitsi
puheenjohtaja Jouni Ovaska (kesk.)
varapuheenjohtaja Janne Sankelo (kok.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi

​Tanska
puheenjohtaja Mats Löfström (r.)
varapuheenjohtaja Aki Lindén (sd.)
sihteeri Venja Henningsen, venja.henningsen(at)eduskunta.fi​

Thaimaa
puheenjohtaja Ville Tavio (ps.)
varapuheenjohtaja Suna Kymäläinen (sd.)​
sihteeri Susan Villa, susan.villa(at)eduskunta.fi

​Tsekki
puheenjohtaja Arto Pirttilahti (kesk.)
varapuheenjohtaja Mikko Savola (kesk.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi 

Ukraina
puheenjohtaja Peter Östman (kd.)
sihteeri Gunilla Carlander, gunilla.carlander(at)eduskunta.fi 

Unkari
puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma (sd.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi 

Uruguay
puheenjohtaja Sari Tanus (kd.)
varapuheenjohtaja Anne-Mari Virolainen (kok.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi​

Valko-Venäjä
Ryhmän toiminta on lakkautettu.​

Venäjä
Ryhmän toiminta on lakkautettu.

Viro
puheenjohtaja Mikko Savola (kesk.)
varapuheenjohtajat Inka Hopsu (vihr.) ja Mikko Kinnunen (kesk.)
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi

Yhdysvallat
puheenjohtaja Elina Valtonen (kok.)
varapuheenjohtaja Antero Laukkanen (kd.)​
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi

 

Päivitetty 12.5.2022