Eduskunnan ystävyysryhmät vaalikaudella 2019-2022

Eduskunnan virallisen kansainvälisen toiminnan lisäksi kansainvälisiä yhteyksiä ylläpitävät kansanedustajien perustamat ystävyysryhmät.  Ystävyysryhmien toiminta on epävirallista.

Albania
puheenjohtaja Mikko Kinnunen (kesk.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Argentiina
puheenjohtaja Anna Kontula (vas.)
sihteeri Merja Jellow, merja.jellow(at)eduskunta.fi
 
Armenia
puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi
 
Australia
puheenjohtaja Mirka Soininkoski (vihr.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi
 
Bulgaria
puheenjohtaja Mikko Savola (kesk,)
sihteeri Jukka Saarimäki, jukka.saarimaki(at)eduskunta.fi
 
Espanja
puheenjohtaja Pia Kauma (kok.)
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi​
 
Georgia
puheenjohtaja Matias Marttinen  (kok.)
sihteeri Jaakko Aromaa, jaakko.aromaa(at)eduskunta.fi

Irak
puheenjohtaja Hussein al-Taee (sd.)
varapuheenjohtaja Sanna Antikainen (ps.)
sihteeri Venja Henningsen, venja.henningsen(at)eduskunta.fi​
 
Islanti
puheenjohtaja Arto Pirttilahti (kesk.)
​varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö (vihr.)
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi
 
Iso-Britannia
puheenjohtaja Arto Satonen (kok.)
sihteeri Maria Fagerholm, maria.fagerholm(at)eduskunta.fi

Israel
puheenjohtaja Peter Östman (kd.)
sihteeri Tapio Luoma-aho, tapio.luoma-aho(at)eduskunta.fi
 
Italia
puheenjohtaja Mirka Soinikoski (vihr.)
varapuheenjohtaja Markus Lohi (kesk.)
sihteeri Gunilla Carlander, gunilla.carlander(at)eduskunta.fi

Japani
puheenjohtaja Mats Löfström (r.)
sihteeri Maria Fagerholm, maria.fagerholm(at)eduskunta.fi
 
Kanada
puheenjohtaja Ville Kaunisto (kok.)
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi
 
Kenia
puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.)
sihteeri Marika Helin (edustaja Sirénin avustaja), marika.helin(at)eduskunta.fi​

Keski-Aasia
puheenjohtaja Kimmo Kiljunen (sd.)
varapuheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto (vihr.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Kiina
puheenjohtaja Anne-Mari Virolainen (kok.)
sihteeri kv-osastolta, int.dep(at)eduskunta.fi
 
Kolumbia
puheenjohtaja Eva Biaudet (r.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi
 
Korean tasavalta
puheenjohtaja Hannu Hoskonen (kesk.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi

Kreikka
puheenjohtaja Mari Rantanen (ps.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi
 
Kuuba
puheenjohtaja Heli Järvinen (vihr.)
sihteeri Katja Nolvi, katja.nolvi(at)eduskunta.fi

Liettua
puheenjohtaja Sakari Puisto (ps.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi
 
Marokko
puheenjohtaja Sari Essayah (kd.)
varapuheenjohtaja Pia Kauma (kok.)
sihteeri Gunilla Carlander, gunilla.carlander(at)eduskunta.fi


Meksiko
puheenjohtaja Jaana Pelkonen (kok.)
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi

Norja
puheenjohtaja Joakim Strand (r.)
varapuheenjohtaja Heikki Autto Heikki (kok.)
sihteeri Venja Henningsen, venja.henningsen(at)eduskunta.fi​ 

Palestiina
puheenjohtaja Veronika Honkasalo (vas.)
sihteeri Katja Nolvi, katja.nolvi(at)eduskunta.fi

Persianlahden arabimaat (GCC-maat)
puheenjohtaja Sanna Antikainen (ps.)
varapuheenjohtaja Hussein al-Taee (sd.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi
 
Portugali
puheenjohtaja Anders Adlercreutz (r.)
varapuheenjohtaja Mirka Soinikoski (vihr.)
sihteeri Ulla Hirvonen, ulla.hirvonen(at)eduskunta.fi

Puola
puheenjohtaja Sakari Puisto (ps.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Ranska
puheenjohtaja Pia Kauma (kok.)
sihteeri Gunilla Carlander, gunilla.carlander(at)eduskunta.fi

Ruotsi
puheenjohtaja Anne-Mari Virolainen (kok.)
varapuheenjohtaja Johan Kvarnström (sd.)
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi

Saksa
puheenjohtaja Elina Lepomäki (kok.)
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi
 
Slovakia
puheenjohtaja Mikko Savola (kesk.) 
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi
 
Sveitsi 
puheenjohtaja Juhana Vartiainen (kok.)
sihteeri Eeva Lahti, eeva.lahti(at)eduskunta.fi
 
Tanska
puheenjohtaja Mats Löfström (r.)
varapuheenjohtaja Aki Lindén (sd.)
sihteeri Venja Henningsen, venja.henningsen(at)eduskunta.fi

Thaimaa
puheenjohtaja Ville Tavio (ps.)
sihteeri Maria Fagerholm, maria.fagerholm(at)eduskunta.fi
 
Tsekki
puheenjohtaja Arto Pirttilahti (kesk.)
varapuheenjohtaja Mikko Savola (kesk.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi
 
Ukraina
puheenjohtaja Peter Östman (kd.)
sihteeri Gunilla Carlander, gunilla.carlander(at)eduskunta.fi
 
Unkari
puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma (sd.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi
 
Valko-Venäjä
puheenjohtaja Wille Rydman (kok.)
varapuheenjohtaja Sari Essayah (kd.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Venäjä
puheenjohtaja Jukka Kopra (kok.)
varapuheenjohtaja Anders Adlercreutz (r.)
sihteeri Katriina Kuusinen, katriina.kuusinen(at)eduskunta.fi
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi 

Viro
puheenjohtaja Mikko Savola (kesk.)
varapuheenjohtajat Inka Hopsu (vihr.) ja Mikko Kinnunen (kesk.)
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi

Yhdysvallat
puheenjohtaja Elina Lepomäki (kok.)
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi
 
Päivitetty 16.2.2021