Välimeren unionin parlamentaarinen yleiskokous kokoontuu 26.–27.6. Espanjan Malagassa. Kokoukseen osallistuu kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.) yleiskokouksen Suomen valtuuskunnasta.
Kokouksessa keskustellaan Välimeren alueen turvallisuustilanteesta, ilmastonmuutoksesta ja maahanmuutosta sekä naisten osallistumisesta perinteisesti miesvaltaisille teknistieteellisille aloille.
Nikkasen on tarkoitus puhua kokouksessa fossiilisten polttoaineiden käytön vähenemisen ja kokonaisturvallisuuden suhteesta.
Välimeren unionin parlamentaarinen yleiskokous PA-UfM (Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean) on alueellinen parlamenttien välinen yhteistyöelin, jonka tarkoituksena on edistää poliittista vuoropuhelua, vakautta ja yhteistyötä Euroopan unionin ja Välimeren eteläisten ja itäisten maiden välillä.
Välimeren unioniin kuuluu yli 40 maata Välimeren ympäriltä ja eri puolilta Eurooppaa. Pohjois-Afrikan, Lähi-idän ja muun Välimeren alueen turvallisuus, muuttoliike ja taloudellinen vakaus heijastuvat myös pohjoiseen, minkä lisäksi yleiskokous tarjoaa mahdollisuuden tukea EU:n yhteistä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa.
Välimeren
unionin parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta eduskunnan
verkkosivulla