Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Rinne osallistuu pohjoismaiseen puhemiestapaamiseen Pohjolan päivänä 23.3.

Julkaistu 22.3.2023 11.50

Rinne osallistuu pohjoismaiseen puhemiestapaamiseen Pohjolan päivänä 23.3.

Varapuhemies Antti Rinne osallistuu Norjan parlamentin isännöimään pohjoismaiseen puhemieskokoukseen Pohjolan päivänä 23. maaliskuuta etäyhteyksin. Esillä on muun muassa Pohjoismaiden neuvoston vuoden 2023 puheenjohtajamaa Norjan puheenjohtajuusohjelma sekä parlamenttien ajankohtaiset asiat. Rinteen mukaan yhteistyö pohjoismaisten parlamenttien kesken on erityinen. 

”Pohjoismaat ovat monesta näkökulmasta Suomen läheisimpiä kumppaneita. Yhteistyö ulottuu niin kulttuuriin, talouteen, ympäristöön kuin ulko- ja turvallisuuspolitiikkaankin. Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan ja sen vaikutukset Euroopan turvallisuustilanteeseen korostavat entisestään yhteistyön tärkeyttä”, Rinne totesi kokouksen aattona. 

Puhemiesten Pohjolan päivän kokous järjestettiin ensimmäistä kertaa viime vuonna 60-vuotiaan Helsingin sopimuksen huomioimiseksi. Helsingin sopimus​ eli yhteistyösopimus Islannin, Norjan, Ruotsin, Suomen ja Tanskan välillä allekirjoitettiin 23.3.1962. Helsingin sopimus on virallisen pohjoismaisen yhteistyön juridinen perusta. 




Aihealueet
Kansainväliset asiat