Täysistunto valitsi valiokunnat ja toimielimiä

Julkaistu 18.6.2019 14.10
Muokattu 3.7.2019 9.44

Täysistunto valitsi valiokunnat ja toimielimiä

Eduskunnan täysistunto valitsi tiistaina 18. kesäkuuta jäsenet valiokuntiin ja toimielimiin alla olevan listan mukaisesti. 

Valiokuntien ja toimielinten vaalit olivat yksimielisiä. Valiokuntavaalien jälkeen valiokunnat (pois lukien suuri valiokunta) kokoontuvat järjestäytymiskokouksiinsa, joissa ne valitsevat keskuudestaan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Tietoa puheenjohtaja- ja varapuheenjohtajavalinnoista päivitetään eduskunnan verkkosivulle myöhemmin tänään. Suuri valiokunta pitää järjestäytymiskokouksensa keskiviikkoaamuna.

Tiedusteluvalvontavaliokunta valitaan viikolla 26.

Suureen valiokuntaan:

Jäseniksi

Maria Guzenina sd

Eveliina Heinäluoma sd

Johannes Koskinen sd

Kimmo Kiljunen sd

Suna Kymäläinen sd

Jani Mäkelä ps

Olli Immonen ps

Ritva Elomaa ps

Mika Raatikainen ps

Lulu Ranne ps

Anne-Mari Virolainen kok

Sinuhe Wallinheimo kok

Sofia Vikman kok

Arto Satonen kok

Ville Kaunisto kok

Sari Essayah kd

Hannakaisa Heikkinen kesk

Anne Kalmari kesk

Antti Kurvinen kesk

Arto Pirttilahti kesk

Satu Hassi vihr

Iiris Suomela vihr

Paavo Arhinmäki vas

Hanna Sarkkinen vas

Eva Biaudet r


Varajäseniksi

Hussein al-Taee sd

Erkki Tuomioja sd

Sanna Antikainen ps

Jenna Simula ps

Ben Zyskowicz kok

Pia Kauma kok

Peter Östman kd

Pasi Kivisaari kesk

Jouni Ovaska kesk

Mari Holopainen vihr

Inka Hopsu vihr

Mai Kivelä vas

Anders Norrback r

 

Perustuslakivaliokuntaan:

Jäseniksi

Johanna Ojala-Niemelä sd

Jukka Gustafsson sd

Maria Guzenina sd

Tuula Väätäinen sd

Olli Immonen ps

Sakari Puisto ps

Jukka Mäkynen ps

Antti Häkkänen kok

Wille Rydman kok

Heikki Vestman kok

Hilkka Kemppi kesk

Mikko Kinnunen kesk

Markus Lohi kesk

Belaynesh Forsgrén vihr

Outi Alanko-Kahiluoto vihr

Anna Kontula vas

Mats Löfström r


Varajäseniksi

Johannes Koskinen sd

Merja Mäkisalo-Ropponen sd

Sari Tanus kd

Sanna Antikainen ps

Juhana Vartiainen kok

Kai Mykkänen kok

Mikko Kärnä kesk

Iiris Suomela vihr

Paavo Arhinmäki vas

 

Ulkoasiainvaliokuntaan:

Jäseniksi

Erkki Tuomioja sd

Kimmo Kiljunen sd

Johannes Koskinen sd

Jutta Urpilainen sd

Mika Niikko ps

Tom Packalén ps

Ville Tavio ps

Jaana Pelkonen kok

Petteri Orpo kok

Anne-Mari Virolainen kok

Jouni Ovaska kesk

Mikko Savola kesk

Juha Sipilä kesk

Inka Hopsu vihr

Saara Hyrkkö vihr

Paavo Arhinmäki vas

Eva Biaudet r


Varajäseniksi

Antti Lindtman sd

Kristiina Salonen sd

Teuvo Hakkarainen ps

Sakari Puisto ps

Ilkka Kanerva kok

Elina Lepomäki kok

Markus Lohi kesk

Satu Hassi vihr

Markus Mustajärvi vas

 

Valtiovarainvaliokuntaan:

Jäseniksi

Johannes Koskinen sd

Tarja Filatov sd

Anneli Kiljunen sd

Raimo Piirainen sd

Pia Viitanen sd

Ville Vähämäki ps

Sami Savio ps

Vilhelm Junnila ps

Jari Koskela ps

Timo Heinonen kok

Sari Sarkomaa kok

Sanni Grahn-Laasonen kok

Elina Lepomäki kok

Esko Kiviranta kesk

Markus Lohi kesk

Antti Rantakangas kesk

Iiris Suomela vihr

Heli Järvinen vihr

Pia Lohikoski vas

Jussi Saramo vas

Anders Adlercreutz r


Varajäseniksi

Eeva-Johanna Eloranta sd

Eveliina Heinäluoma sd

Riitta Mäkinen sd

Teuvo Hakkarainen ps

Jussi Wihonen ps

Jani Mäkelä ps

Lulu Ranne ps

Markku Eestilä kok

Jukka Kopra kok

Kalle Jokinen kok

Janne Sankelo kok

Petri Honkonen kesk

Arto Pirttilahti kesk

Juha Pylväs kesk

Inka Hopsu vihr

Mari Holopainen vihr

Risto Kalliorinne vas

Veronica Rehn-Kivi r

Sari Essayah kd

 

Tarkastusvaliokuntaan:

Jäseniksi

Merja Mäkisalo-Ropponen sd

Johanna Ojala-Niemelä sd

Pia Viitanen sd

Veijo Niemi ps

Sebastian Tynkkynen ps

Pauli Kiuru kok

Marko Kilpi kok

Esko Kiviranta kesk

Outi Alanko-Kahiluoto vihr

Katja Hänninen vas

Päivi Räsänen kd


Varajäseniksi

Jukka Gustafsson sd

Kimmo Kiljunen sd

Arja Juvonen ps

Ruut Sjöblom kok

Anu Vehviläinen kesk

Heli Järvinen vihr

 

Hallintovaliokuntaan:

Jäseniksi

Eveliina Heinäluoma sd

Aki Lindén sd

Piritta Rantanen sd

Heidi Viljanen sd

Mika Raatikainen ps

Riikka Purra ps

Mauri Peltokangas ps

Mari-Leena Talvitie kok

Anna-Kaisa Ikonen kok

Ben Zyskowicz kok

Hanna Huttunen kesk

Mikko Kärnä kesk

Juha Pylväs kesk

Hanna Holopainen vihr

Tiina Elo vihr

Matti Semi vas

Mats Löfström r


Varajäseniksi

Seppo Eskelinen sd

Mari Rantanen ps

Veijo Niemi ps

Marko Kilpi kok

Wille Rydman kok

Veronika Honkasalo vas

Joonas Könttä kesk

Jenni Pitko vihr

Päivi Räsänen kd

 

Lakivaliokuntaan:

Jäseniksi

Eeva-Johanna Eloranta sd

Marko Asell sd

Paula Werning sd

Leena Meri ps

Mari Rantanen ps

Sebastian Tynkkynen ps

Pihla Keto-Huovinen kok

Marko Kilpi kok

Ruut Sjöblom kok

Antero Laukkanen kd

Hanna Huttunen kesk

Hanna Kosonen kesk

Jouni Ovaska kesk

Saara Hyrkkö vihr

Mirka Soinikoski vihr

Johannes Yrttiaho vas

Sandra Bergqvist r


Varajäseniksi

Kim Berg sd

Ilmari Nurminen sd

Jenna Simula ps

Veikko Vallin ps

Pauli Kiuru kok

Kari Tolvanen kok

Pekka Aittakumpu kesk

Outi Alanko-Kahiluoto vihr

Juho Kautto vas

 

Liikenne- ja viestintävaliokuntaan:

Jäseniksi

Suna Kymäläinen sd

Seppo Eskelinen sd

Johan Kvarnström sd

Paula Werning sd

Jouni Kotiaho ps

Sheikki Laakso ps

Ano Turtiainen ps

Kari Tolvanen kok

Matias Marttinen kok

Janne Heikkinen kok

Pekka Aittakumpu kesk

Joonas Könttä kesk

Ari Torniainen kesk

Mirka Soinikoski vihr

Jenni Pitko vihr

Juho Kautto vas

Sandra Bergqvist r


Varajäseniksi

Raimo Piirainen sd

Eeva-Johanna Eloranta sd

Riikka Slunga-Poutsalo ps

Jari Ronkainen ps

Kalle Jokinen kok

Jukka Kopra kok

Eeva Kalli kesk

Tiina Elo vihr

Jari Myllykoski vas

 

Maa- ja metsätalousvaliokuntaan:

Jäseniksi

Seppo Eskelinen sd

Raimo Piirainen sd

Piritta Rantanen sd

Ritva Elomaa ps

Mikko Lundén ps

Jenna Simula ps

Heikki Autto kok

Markku Eestilä kok

Janne Heikkinen kok

Peter Östman kd

Anne Kalmari kesk

Mikko Kärnä kesk

Mikko Savola kesk

Jenni Pitko vihr

Satu Hassi vihr

Jari Myllykoski vas

Anders Norrback r


Varajäseniksi

Marko Asell sd

Katja Taimela sd

Lulu Ranne ps

Minna Reijonen ps

Janne Sankelo kok

Päivi Räsänen kd

Juha Pylväs kesk

Atte Harjanne vihr

Mai Kivelä vas

 

Puolustusvaliokuntaan:

Jäseniksi

Erkki Tuomioja sd

Mika Kari sd

Kimmo Kiljunen sd

Riitta Mäkinen sd

Juha Mäenpää ps

Jari Ronkainen ps

Veijo Niemi ps

Ilkka Kanerva kok

Timo Heinonen kok

Jukka Kopra kok

Eeva Kalli kesk

Pasi Kivisaari kesk

Joonas Könttä kesk

Atte Harjanne vihr

Hanna Holopainen vihr

Markus Mustajärvi vas

Anders Adlercreutz r


Varajäseniksi

Heidi Viljanen sd

Tuula Väätäinen sd

Ano Turtiainen ps

Tom Packalén ps

Kari Tolvanen kok

Sofia Vikman kok

Mikko Savola kesk

Mirka Soinikoski vihr

Matti Semi vas

 

Sivistysvaliokuntaan:

Jäseniksi

Eeva-Johanna Eloranta sd

Jukka Gustafsson sd

Anneli Kiljunen sd

Marko Asell sd

Ari Koponen ps

Sanna Antikainen ps

Kaisa Juuso ps

Paula Risikko kok

Sofia Vikman kok

Sari Multala kok

Hilkka Kemppi kesk

Mikko Kinnunen kesk

Pasi Kivisaari kesk

Emma Kari vihr

Pirkka-Pekka Petelius vihr

Veronika Honkasalo vas

Mikko Ollikainen r


Varajäseniksi

Tarja Filatov sd

Johan Kvarnström sd

Ritva Elomaa ps

Juha Mäenpää ps

Ville Kaunisto kok

Mia Laiho kok

Jouni Ovaska kesk

Saara Hyrkkö vihr

Pia Lohikoski vas

 

Sosiaali- ja terveysvaliokuntaan:

Jäseniksi

Kim Berg sd

Aki Lindén sd

Ilmari Nurminen sd

Heidi Viljanen sd

Arja Juvonen ps

Kaisa Juuso ps

Minna Reijonen ps

Mia Laiho kok

Juhana Vartiainen kok

Anna-Kaisa Ikonen kok

Pekka Aittakumpu kesk

Hanna-Leena Mattila kesk

Anu Vehviläinen kesk

Noora Koponen vihr

Sofia Virta vihr

Hanna Sarkkinen vas

Veronica Rehn-Kivi r


Varajäseniksi

Piritta Rantanen sd

Paula Werning sd

Laura Huhtasaari ps

Jari Koskela ps

Pia Kauma kok

Terhi Koulumies kok

Petri Honkonen kesk

Belaynesh Forsgrén vihr

Katja Hänninen vas

 

Talousvaliokuntaan:

Jäseniksi

Riitta Mäkinen sd

Hussein al-Taee sd

Kristiina Salonen sd

Tuula Väätäinen sd

Minna Reijonen ps

Veikko Vallin ps

Sakari Puisto ps

Juhana Vartiainen kok

Janne Sankelo kok

Pia Kauma kok

Hannu Hoskonen kesk

Eeva Kalli kesk

Arto Pirttilahti kesk

Mari Holopainen vihr

Atte Harjanne vihr

Johannes Yrttiaho vas

Joakim Strand r


Varajäseniksi

Aki Lindén sd

Jussi Wihonen ps

Olli Immonen ps

Kai Mykkänen kok

Heikki Vestman kok

Peter Östman kd

Hilkka Kemppi kesk

Hanna Holopainen vihr

Jussi Saramo vas

 

Tulevaisuusvaliokuntaan:

Jäseniksi

Marko Asell sd

Antti Lindtman sd

Kristiina Salonen sd

Merja Mäkisalo-Ropponen sd

Ari Koponen ps

Jussi Wihonen ps

Harry Harkimo liik

Sinuhe Wallinheimo kok

Ville Kaunisto kok

Sari Tanus kd

Hannakaisa Heikkinen kesk

Antti Kurvinen kesk

Antti Rantakangas kesk

Pirkka-Pekka Petelius vihr

Mari Holopainen vihr

Katja Hänninen vas

Joakim Strand r


Varajäseniksi

Maria Guzenina sd

Niina Malm sd

Ville Vähämäki ps

Vilhelm Junnila ps

Marko Kilpi kok

Anna-Kaisa Ikonen kok

Mikko Kinnunen kesk

Sofia Virta vihr

Veronika Honkasalo vas

 

Työelämä- ja tasa-arvovaliokuntaan:

Jäseniksi

Katja Taimela sd

Ilmari Nurminen sd

Niina Malm sd

Kim Berg sd

Rami Lehto ps

Riikka Slunga-Poutsalo ps

Jukka Mäkynen ps

Arto Satonen kok

Terhi Koulumies kok

Ruut Sjöblom kok

Hanna Kosonen kesk

Antti Kurvinen kesk

Hanna-Leena Mattila kesk

Sofia Virta vihr

Belaynesh Forsgrén vihr

Anna Kontula vas

Anders Norrback r


Varajäseniksi

Hussein al-Taee sd

Paula Werning sd

Mikko Lundén ps

Sebastian Tynkkynen ps

Pihla Keto-Huovinen kok

Matias Marttinen kok

Antero Laukkanen kd

Noora Koponen vihr

Hanna Sarkkinen vas

 

Ympäristövaliokuntaan:

Jäseniksi

Johan Kvarnström sd

Hussein al-Taee sd

Niina Malm sd

Katja Taimela sd

Sheikki Laakso ps

Mauri Peltokangas ps

Laura Huhtasaari ps

Saara-Sofia Sirén kok

Mari-Leena Talvitie kok

Sari Multala kok

Petri Honkonen kesk

Hannu Hoskonen kesk

Ari Torniainen kesk

Tiina Elo vihr

Inka Hopsu vihr

Mai Kivelä vas

Mikko Ollikainen r


Varajäseniksi

Eveliina Heinäluoma sd

Anneli Kiljunen sd

Jouni Kotiaho ps

Rami Lehto ps

Heikki Vestman kok

Matias Marttinen kok

Hanna Huttunen kesk

Pirkka-Pekka Petelius vihr

Pia Lohikoski vas

 

Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskuntaan:

Jäseniksi

Erkki Tuomioja sd

Eveliina Heinäluoma sd

Ilmari Nurminen sd

Heidi Viljanen sd

Lulu Ranne ps

Kaisa Juuso ps

Vilhelm Junnila ps

Riikka Purra ps

Wille Rydman kok

Juhana Vartiainen kok

Anna-Kaisa Ikonen kok

Mikko Kinnunen kesk

Mikko Kärnä kesk

Jouni Ovaska kesk

Outi Alanko-Kahiluoto vihr

Heli Järvinen vihr

Veronika Honkasalo vas

Joakim Strand r


Varajäseniksi

Kim Berg sd

Tarja Filatov sd

Johan Kvarnström sd

Paula Werning sd

Arja Juvonen ps

Jari Koskela ps

Sanna Antikainen ps

Arto Satonen kok

Heikki Vestman kok

Saara-Sofia Sirén kok

Sinuhe Wallinheimo kok

Hanna Sarkkinen vas

Pekka Aittakumpu kesk

Hilkka Kemppi kesk

Jenni Pitko vihr

Pirkka-Pekka Petelius vihr

Paavo Arhinmäki vas

Anders Adlercreutz r

 

Euroopan neuvoston Suomen valtuuskuntaan:

Jäseniksi

Kimmo Kiljunen sd

Tarja Filatov sd

Minna Reijonen ps

Anne-Mari Virolainen kok

Petri Honkonen kesk


Varajäseniksi

Mika Niikko ps

Elina Lepomäki kok

Hilkka Kemppi kesk

Inka Hopsu vihr

Jussi Saramo vas

 

Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskuntaan:

Jäseniksi

Johannes Koskinen sd

Eeva-Johanna Eloranta sd

Vilhelm Junnila ps

Pia Kauma kok

Arto Pirttilahti kesk

Inka Hopsu vihr


Varajäseniksi

Kimmo Kiljunen sd

Tom Packalén ps

Juha Mäenpää ps

Ilkka Kanerva kok

Antti Kurvinen kesk

Markus Mustajärvi vas

 

Eduskunnan pankkivaltuutetuiksi:

Antti Lindtman sd

Pia Viitanen sd

Jani Mäkelä ps

Ville Vähämäki ps

Petteri Orpo kok

Kalle Jokinen kok

Markus Lohi kesk

Mari Holopainen vihr

Hanna Sarkkinen vas

 

Suomen Pankin tilintarkastajiksi:

Jukka Gustafsson sd

varajäsenenään Mika Kari sd

Jukka Kopra kok

varajäsenenään Jukka Mäkynen ps

Esko Kiviranta kesk

varajäsenenään Raimo Piirainen sd

KHT Lotta Kauppila 

varajäsenenään KHT Hannu Riippi 

KHT Timo Tuokko

varajäsenenään KHT Anna Lind 

 

Kansaneläkelaitoksen valtuutettuihin:

Ilmari Nurminen sd

varavaltuutettunaan Kim Berg sd

Tarja Filatov sd

varavaltuutettunaan Eeva-Johanna Eloranta sd

Kristiina Salonen sd

varavaltuutettunaan Paula Werning sd

Riikka Slunga-Poutsalo ps

varavaltuutettunaan Jouni Kotiaho ps

Mika Niikko ps

varavaltuutettunaan Kaisa Juuso ps

Ritva Elomaa ps

varavaltuutettunaan Mikko Lundén ps

Sari Sarkomaa kok

varavaltuutettunaan Terhi Koulumies kok

Antti Häkkänen kok

varavaltuutettunaan Anna-Kaisa Ikonen kok

Markus Lohi kesk

varavaltuutettunaan Pekka Aittakumpu kesk

Hanna-Leena Mattila kesk

varavaltuutettunaan Petri Honkonen kesk

Belaynesh Forsgrén vihr

varavaltuutettunaan Sofia Virta vihr

Anna Kontula vas

varavaltuutettunaan Katja Hänninen vas

 

Yleisradio Oy:n hallintoneuvostoon:

Jäseniksi

kansanedustaja Maria Guzenina sd

kansanedustaja Mika Kari sd

kansanedustaja Anneli Kiljunen sd

kansanedustaja Suna Kymäläinen sd

kansanedustaja Leena Meri ps

kansanedustaja Jussi Wihonen ps

kansanedustaja Olli Immonen ps

kansanedustaja Jari Ronkainen ps

kansanedustaja Arto Satonen kok

kansanedustaja Kari Tolvanen kok

kansanedustaja Jaana Pelkonen kok

kansanedustaja Markku Eestilä kok

kansanedustaja Päivi Räsänen kd

kansanedustaja Esko Kiviranta kesk

kansanedustaja Antti Kurvinen kesk

kansanedustaja Ari Torniainen kesk

kansanedustaja Saara Hyrkkö vihr

kansanedustaja Jenni Pitko vihr

kansanedustaja Matti Semi vas

kansanedustaja Johannes Yrttiaho vas

Mikaela Nylander r

 

Eduskunnan tilintarkastajiksi:

Merja Mäkisalo-Ropponen sd

varajäsenenään Raimo Piirainen sd

Veijo Niemi ps

varajäsenenään Sanna Antikainen ps

Wille Rydman kok

varajäsenenään Saara-Sofia Sirén kok


Eduskunnan kirjaston hallitukseen:

Kansanedustajajäseniksi

Erkki Tuomioja sd

varajäsenenään Jukka Gustafsson sd

Eeva-Johanna Eloranta sd

varajäsenenään Aki Lindén sd

Jari Koskela ps

varajäsenenään Sami Savio ps

Pauli Kiuru kok

varajäsenenään Ruut Sjöblom kok

Pekka Aittakumpu kesk

varajäsenenään Pasi Kivisaari kesk


Asiantuntijajäseniksi

Kulttuuriasiainneuvos Leena Aaltonen varajäsenenään johtava asiantuntija Leena Palmén

edustaen valtionhallinnon asiantuntemusta

Tutkimusjohtaja Kaijus Ervasti varajäsenenään akatemiaprofessori Johanna Niemi edus-

taen oikeustieteellistä asiantuntemusta

Professori Ilkka Ruostetsaari varajäsenenään professori Kimmo Grönlund  edustaen val-

tiotieteellistä asiantuntemusta

Henkilökuntajäseneksi

Verkkopalveluasiantuntija Jani Stenvall varajäsenenään tietoasiantuntija Sari Koski

 

Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskuntaan:

Jäseniksi

Eeva-Johanna Eloranta sd

Riitta Mäkinen sd

Ari Koponen ps

Sanna Antikainen ps

Anna-Kaisa Ikonen kok

Ville Kaunisto kok

Hilkka Kemppi kesk

Mirka Soinikoski vihr

Pia Lohikoski vas


Varajäseniksi

Kimmo Kiljunen sd

Johanna Ojala-Niemelä sd

Juha Mäenpää ps

Sheikki Laakso ps

Terhi Koulumies kok

Pekka Aittakumpu kesk

Pasi Kivisaari kesk

Noora Koponen vihr

Mikko Ollikainen r


Aihealueet
Kansanedustajat; Täysistunto