Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Yli 150 vuotta valtiopäiväasiakirjoja digitoituina verkossa

Julkaistu 26.2.2026 8.45

​Kuva: Markku Haverinen / Museovirasto CC BY 4.0. Rajaus teoksesta.  

Yli 150 vuotta valtiopäiväasiakirjoja digitoituina verkossa

Tiesitkö, että valtiopäiväasiakirjojen tekstit ovat saatavilla digitoituina säätyvaltiopäiviltä lähtien? Voit tutustua niihin eduskunnan verkkopalvelussa.

​​​Eduskunnan verkkopalvelussa ovat digitoituina kaikki suomen- ja ruotsinkieliset valtiopäiväasiakirjat vuosilta 1863–2000. Säätyvaltiopäivien 1863–1906 valtiopäiväasiakirjat jakautuvat asiakirjoihin sekä säätyjen pöytäkirjoihin. Hakemisto-osat sisältyvät aineistoon omina dokumentteinaan. Vuodesta 1907 lähtien valtiopäiväasiakirjoihin sisältyvät eduskunnassa käsiteltyjen asioiden asiakirjat, täysistuntopöytäkirjat ja -puheet sekä hakemistot.

Voit käyttää palvelua osoitteessa: http://avoindata.eduskunta.fi/digitoidut/

Voit hakea asiakirjoja vapaatekstihaulla sekä rajata hakuja esimerkiksi asiakirjatyypin tai valtiopäivävuoden perusteella. Voit myös ladata aineistoa omalle laitteellesi.

Eduskunnan nykyisessä hakupalvelussa​ on valtiopäiväasiakirjat pääosin vuodesta 1980 alkaen. Eduskunnan verkkosivut ovat parhaillaan uudistumassa. Uutta sivustoa voi jo nyt kokeilla osoitteessa https://julkinen.beta.eduskunta.fi. Uuden sivuston hausta löytyy valtiopäiväasioita ja -asiakirjoja alkuvaiheessa vuosilta 2015–2026. 

Lisätietoja: kirjasto@eduskunta.fi ​

Aihealueet
Kirjasto