Viimeksi julkaistu 19.4.2021 15.20

Talousarvioaloite TAA 445/2016 vp 
Ozan Yanar vihr ym. 
 
Talousarvioaloite perintö- ja lahjaveron tuottoarvion korottamisesta yritysten sukupolvenvaihdosten perintö- ja lahjaveron kevennysten perumisen johdosta (25 000 000 euroa)

Eduskunnalle

Hallitus esittää, että perintö- ja lahjaveron asteikkoja muutetaan ja näillä muutoksilla on vuonna 2017 25 miljoonaa euroa supistava vaikutus verotuloihin. Perintö- ja lahjaverotukseen kohdistuu 15 erilaista verotukea, joista merkittävimmän, yritysten sukupolvenvaihdoshuojennuksen määräksi arvioidaan noin 141 miljoonaa euroa vuonna 2017. 

Sukupolvenvaihdoksia tuetaan siis jo nyt merkittävillä veroeduilla ja näitä etuja voi pitää riittävinä. 

Tämä aloite kuuluu Vihreän eduskuntaryhmän vaihtoehtobudjettiin. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 25 000 000 euroa momentille 11.01.04 perintö- ja lahjaveron kertymän lisäämiseen perumalla yritysten sukupolvenvaihdosten perintö- ja lahjaveroa koskevat kevennykset.  
Helsingissä 30.9.2016 
Ozan Yanar vihr 
Jani Toivola vihr 
Emma Kari vihr 
Antero Vartia vihr 
Outi Alanko-Kahiluoto vihr 
Ville Niinistö vihr 
Olli-Poika Parviainen vihr 
Touko Aalto vihr 
Johanna Karimäki vihr 
Satu Hassi vihr 
Heli Järvinen vihr 
Jyrki Kasvi vihr 
Krista Mikkonen vihr