Viimeksi julkaistu 2.12.2025 17.09

Kirjallinen kysymys KK 428/2025 vp 
Tiina Elo vihr 
 
Kirjallinen kysymys jäteveden ohijuoksutuksista

Eduskunnan puhemiehelle

Useina viime vuosina on raportoitu laajoista puhdistamattomien jätevesien ohijuoksutuksista. Tyypillinen ohijuoksutustilanne syntyy rankkasateiden tai jäiden sulamisen aiheuttamien tulvien myötä, kun vedenpuhdistuslaitoksen kapasiteetti ei riitä vastaamaan tavallista suurempaan vesimäärään. Ohijuoksutukseen ei tarvita erillistä lupaa. 

Ohijuoksutukset ovat toistuva ongelma, sillä monien vedenpuhdituslaitosten kapasiteettia ei ole mitoitettu vastaamaan esimerkiksi rankkasateiden aikana lisääntyvään vesimäärään. Ilmastonmuutoksen myötä talviaikaiset sateet lisääntyvät tulevaisuudessa, minkä ennakoidaan pahentavan tilannetta entisestään. 

Puhdistamattomien tai vain osittain puhdistettujen jätevesien päästäminen virtaaviin vesistöihin aiheuttaa paikallista happikatoa, mikä uhkaa erityisesti vaelluskaloja kuten lohta ja taimenta, ja rehevöittää vesistöjä. Lisäksi jäteveden mukana vesistöön leviää myös ulosteperäisiä bakteereita ja viruksia, jotka huonontavat veden hygieenistä tasoa. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ja eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitän asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:

Katsooko hallitus, että jätevesien ohijuoksutuksen edellytyksistä olisi syytä säätää nykyistä tiukemmin, jotta ohijuoksutukset saataisiin hallintaan, ja  
millä muilla keinoin hallitus voi rajoittaa jäteveden ohijuoksutuksia vesistöihin? 
Helsingissä 2.12.2025 
Tiina Elo vihr