Viimeksi julkaistu 3.2.2026 15.09

Pöytäkirjan muu asiakohta PTK 1/2026 vp Täysistunto Tiistai 3.2.2026 klo 12.06—14.15

5. Puhemiehen ja varapuhemiesten juhlalliset vakuutukset

Ikäpuhemies Kimmo Kiljunen
:

Seuraavaksi pyydän puhemiestä ja varapuhemiehiä kutakin vuorollaan antamaan eduskunnalle työjärjestyksen 4 §:ssä säädetyn juhlallisen vakuutuksen. — Puhemies Halla-aho. 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Minä Jussi Halla-aho vakuutan, että minä puhemiehenä voimieni mukaan puolustan Suomen kansan ja eduskunnan oikeutta valtiosäännön mukaan. 

Jag Jussi Halla-aho försäkrar att jag som talman efter all min förmåga skall försvara finska folkets och riksdagens rättigheter enligt konstitutionen. 

Ikäpuhemies Kimmo Kiljunen
:

Varapuhemies Risikko. 

Ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko
:

Minä Paula Sinikka Risikko vakuutan, että minä puhemiehenä voimieni mukaan puolustan Suomen kansan ja eduskunnan oikeutta valtiosäännön mukaan. 

Jag Paula Sinikka Risikko försäkrar att jag som talman efter all min förmåga skall försvara finska folkets och riksdagens rättigheter enligt konstitutionen.  

Ikäpuhemies Kimmo Kiljunen
:

Varapuhemies Filatov. 

Toinen varapuhemies Tarja Filatov
:

Minä Tarja Katariina Filatov vakuutan, että minä puhemiehenä voimieni mukaan puolustan Suomen kansan ja eduskunnan oikeutta valtiosäännön mukaan.  

Jag Tarja Katariina Filatov försäkrar att jag som talman efter all min förmåga skall försvara finska folkets och riksdagens rättigheter enligt konstitutionen.  

Ikäpuhemies Kimmo Kiljunen
:

Pyydän nyt herra puhemiestä ottamaan paikkansa eduskunnassa ja ryhtymään toimeensa. 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Arvoisat kansanedustajat, ärade riksdagsledamöter! Puhemiehistön puolesta kiitän teitä osoittamastanne luottamuksesta. På presidiets vägnar tackar jag för ert förtroende. 

Tämän vaalikauden viimeisten valtiopäivien alkaessa sekä sisäiset että ulkoiset haasteet ovat suuria ja entistä monimutkaisempia. Vaikka meillä on erilaisia käsityksiä nyansseista ja välillä jopa suurista linjoista, yhteinen tavoitteemme on, että Suomi ja suomalaiset selviytyvät, kuten maamme on selviytynyt tukalistakin tilanteista jo vuodesta 1917 alkaen. 

Perustuslain mukaan valta Suomessa kuuluu kansalle, jota edustamme me, valtiopäiville kokoontunut eduskunta. Eduskunta on suomalaisen demokratian syvä ja kova ydin. Vaikka sopu ja yksituumaisuus tekevät työstämme mukavampaa ja vaikka niiden saavuttaminen monissa asioissa on ilahduttavaa, ne eivät kuitenkaan ole itseisarvoja. Me emme ole täällä niiden takia. Olemme täällä yksilöinä ja poliittisina liikkeinä edustamassa äänestäjiämme ja tuomassa lainsäädäntötyöhön niitä erilaisia ja keskenään ristiriitaisiakin näkemyksiä, joita erilaisilla suomalaisilla on. 

Tälle ajalle on valitettavan ominaista, että ihmiset eivät tyydy olemaan eri mieltä keskenään, vaan he loukkaantuvat toistensa mielipiteistä silloin, kun ne eroavat heidän omistaan. Tällainen suhtautumistapa on hyvin epädemokraattinen. Eduskunta ja sen historian koettelemat prosessit ja toimintatavat antavat mahdollisuuden sille, että erilaiset arvot, mielipiteet ja näkemykset voivat törmätä ja ottaa yhteen järjestäytyneesti ja kaikkien kannalta turvallisesti. Monissa muissa maissa asiat eivät ole näin hyvin, vaan näkemyseroja setvitään kaduilla nyrkkien ja jopa kättä pidemmän avulla. 

Tästä seuraten kansanedustajan tärkein oikeus on perustuslaissakin mainittu ja vahvasti turvattu oikeus puhua rajoituksetta kaikista käsillä olevista asioista sekä oikeus tehdä esityksiä. Tämä oikeus ei lopu siihen, mistä jonkun toisen paha mieli tai loukkaantuminen alkaa. Puhemiehenä aion nyt alkavilla valtiopäivillä entiseen tapaani puolustaa kaikkien edustajien tasapuolista oikeutta edistää niitä tavoitteita, joita edistämään heidät on tänne äänestetty. 

Hyvät kansanedustajat! Eduskuntavaalit järjestetään ensi vuonna, ja tämä varmasti tuo oman mausteensa näille viimeisille valtiopäiville. Muistakaamme poliittisen kilvoittelun keskelläkin, että olemme lopulta samassa veneessä ja löydämme kukin vuorollamme samat ongelmat edestämme. 

Jag litar på att samarbetet mellan ledamöterna, grupperna och presidiet kommer att fungera bra. Luotan siihen, että yhteistyö edustajien, ryhmien ja puhemiehistön välillä sujuu hyvin.