Viimeksi julkaistu 5.6.2021 12.54

Pöytäkirjan asiakohta PTK 132/2017 vp Täysistunto Torstai 7.12.2017 klo 16.00—23.03

2.6. Suullinen kysymys seuratoiminnan kehittämistuesta (Paavo Arhinmäki vas)

Suullinen kysymysSKT 178/2017 vp
Suullinen kyselytunti
Puhemies Maria Lohela
:

Seuraavaksi edustaja Arhinmäki. 

Keskustelu
16.13 
Paavo Arhinmäki vas :

Arvoisa rouva puhemies! Jatkan edustaja Ihalaisen tärkeää kysymystä siitä, miten lasten ja nuorten syrjäyttämiseen pystytään puuttumaan. Täällä nousi aivan oikein esille se, että yksinäisyys on yksi isoimpia kysymyksiä. Entistä nuorempana lapsia jo syrjäytetään pois harrastustoiminnasta. Kun esimerkiksi liikunnan osalta selvitettiin, niin noin 30 prosenttia perheistä ilmoittaa, että harrastemaksut ovat niin korkeat, että lapset eivät voi osallistua. Ei voi olla niin, että meidän lapsilla ei ole oikeutta harrastaa vain sen vuoksi, että harrastusmaksut ovat niin korkeita. 

Arvoisa rouva puhemies! Kataisen hallituksen aikana liikunnan hallinnosta leikattiin ja raha ohjattiin suoraan ruohonjuuritasolle seuratuen muodossa. Nyt täällä sanottiin, että halutaan harrastustakuun kautta kannustaa seuroja ja laskea kustannuksia — mutta te olette leikanneet seuratukea. Se nostettiin alle 2 miljoonasta 5 miljoonaan, ja te olette leikanneet sen 4 miljoonaan. Ministeri Terho, teillä on kaikki valta veikkausvoittovaroista päättää. Voitteko luvata, että te nostatte tämän määrärahan ensin 4:stä 5 miljoonaan jo ensi vuonna? 

 

16.14 
Eurooppa-, kulttuuri- ja  urheiluministeri  Sampo  Terho 
(vastauspuheenvuo-ro)
:

Arvoisa puhemies! Kiitos edustajalle tästä tärkeästä kysymyksestä. Meillä todella on harrastustakuu, jossa paljolti työskennellään kuntien kanssa yhteistyössä, mutta sen lisäksi konkreettisena eteenpäinvievänä projektina, joka on nimenomaan minun ministeriössäni käynnissä, olen käynnistänyt tällaisen harrastuspassihankkeen: nuori esimerkiksi hankkimalla jonkinlaisen applikaation saisi käydä yhteistyökumppaneina toimivissa harrastuspaikoissa, usein vaikka liikuntapaikoissa, todella maksuttomasti tutustumassa ja joitakin kertoja, useitakin kertoja, hyödyntämässä näitä palveluja, jolloin pääsisi varallisuudesta riippumatta harrastuksen makuun ja alkuun. Konkreettisia rahallisia lupauksia en tästä suoralta kädeltä tee, mutta tulen tekemään kaikkeni tänä minun käytettävissäni olevalla toimiaikana, että nuoriso saa mahdollisimman laajat mahdollisuudet harrastaa riippumatta varallisuudesta. 

Kysymyksen käsittely päättyi.