Viimeksi julkaistu 16.10.2025 17.45

Pöytäkirjan asiakohta PTK 97/2025 vp Täysistunto Torstai 16.10.2025 klo 16.00

2.4. Suullinen kysymys asuntopolitiikasta perheiden näkökulmasta (Päivi Räsänen kd)

Suullinen kysymysSKT 157/2025 vp
Suullinen kyselytunti
Puhemies Jussi Halla-aho
:

Edustaja Päivi Räsänen, olkaa hyvä. 

Keskustelu
16.56 
Päivi Räsänen kd :

Arvoisa herra puhemies! Haluan nostaa tähän ajankohtaiseen asuntopolitiikkakeskusteluun myös lapsiperheiden näkökulman. Pääkaupunkiseudun kalliin hintatason seurauksena perheet asuvat ahtaasti, ja sillä voi olla oma kielteinen vaikutuksensa myös syntyvyyteen, joka on romahtanut matalammalle tasolle kuin kertaakaan 250 vuoteen, ja tällähän on merkittävä vaikutus koko yhteiskunnan tulevaisuutta ajatellen.  

Alkuvuodesta julkaistiin 20 ehdotusta lapsitoiveiden tukemiseksi, ja hallitushan valmistelee tästä myös ohjelmaa. Kysynkin nyt ministeri Grahn-Laasoselta: Ensinnäkin, milloin saamme hallitusohjelmassa luvatun väestöpoliittisen selonteon eduskuntaan? Ja kun valmistelette nyt tätä ohjelmaa ja selontekoa, niin onko siellä myös tämä asuntopolitiikka otettu huomioon?  

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Ministeri Grahn-Laasonen, olkaa hyvä.  

16.57 
Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen 
(vastauspuheenvuoro)
:

Kiitos, arvoisa puhemies! Ja kiitos, että lapsiperheiden asia nousee esille myös tässä tärkeässä keskustelussa. Hallitus tosiaan toteuttaa väestöpoliittista ohjelmaa. Meidän tavoitteena on se, että pyrimme löytämään niitä keinoja — tiedostaen rajalliset mahdollisuudet politiikalla vaikuttaa syntyvyyteen — joilla Suomessa yhä useamman lapsitoiveet voisivat toteutua.  

Olette oikeassa siinä, että perheiden asuntotilanne erityisesti kaupungeissa on yksi näkökulma, joka tässä työssä on tärkeä ottaa huomioon. Sillä, mitä ennen kaikkea juuri tässä tapauksessa kaupungeissa tehdään riittävän asuntotuotannon varmistamiseksi — ja että saamme ylipäätään asuntomarkkinat Suomessa jälleen vahvasti toimimaan — pystytään varmasti parhaiten nimenomaisesti tähän asiaan vaikuttamaan.  

Sen ohella meillä on lapsiperheille kansainvälisestikin vertaillen todella hyvä järjestelmä. Meillä on perhevapaajärjestelmä, meillä on lapsilisäjärjestelmä, meillä on valtavasti turvaverkkoja perheille, ja niitä meidän edelleen täytyy kehittää ja vahvistaa. Yksi käynnistymässä oleva iso kokonaisuus on lapsilisäjärjestelmän uudistaminen, ja siinäkin voidaan pohtia niitä näkökulmia, miten voidaan tukea perhehaaveiden toteutumista.  

Kysymyksen käsittely päättyi.