Täysistunnon pöytäkirja 113/2004 vp

PTK 113/2004 vp

113. TIISTAINA 26. LOKAKUUTA 2004 kello 14

Tarkistettu versio 2.0

7) Laki vaikeavammaisille yrittäjille myönnettävistä veronhuojennuksista annetun lain 3 §:n muuttamisesta

 

Olavi Ala-Nissilä /kesk(esittelypuheenvuoro):

Arvoisa puhemies! Tässä on nimelläni kulkeva aloite, johon valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsenet ovat laajalti laittaneet nimensä. Se liittyy verovelvollisuuden euromääräiseen alarajaan liittyvän verohuojennuksen ylärajan nostamiseen arvonlisäverotuksessa.

Vaikeavammaiselle yrittäjälle on myönnetty tähän asti vuosittain erityislain turvin mahdollisuus vapautua tietyin edellytyksin arvonlisäverosta. Onkin tärkeää, että myös vaikeavammaiset ihmiset voivat osallistua halutessaan työelämään ja ylläpitää tälläkin tavalla omaa motivaatiotaan ja mielenterveyttään. Erityislain tarkoituksena on ollut varata aikaa pysyvämmän ratkaisun löytämiseen. Koska kuitenkaan pysyvää ratkaisua ei ole saatu aikaan, erityislain jatkaminen vielä vuodella on perusteltua. Samalla mielestämme erityisesti sosiaali- ja terveysministeriön tulee nyt pohtia viimeinkin, kuinka vaikeavammaisten yrittäjien asemaa voidaan jatkossa parantaa.

Toivon, että tämä lakiehdotus voidaan hyväksyä vielä ensi vuoden osalta ja tällä tavalla huomioida tämä vaikeavammaisten työllistymismahdollisuus.

Jouko Laxell /kok:

Arvoisa puhemies! Ed. Olavi Ala-Nissilä ym. ovat allekirjoittaneet lakialoitteen 124/2004 vp vaikeavammaisille yrittäjille myönnettävistä veronhuojennuksista annetun lain 3 §:n muuttamisesta. Tämän lain mukaan arvonlisäverolain säännöksistä poiketen henkilö, jonka työ- ja toimintakyky on alentunut vähintään 70 prosenttia, ei ole verovelvollinen toiminnasta, joka käsittää yksinomaan hänen valmistamiensa tavaroiden tai hänen suorittamiensa tavaroihin kohdistuvien työsuoritusten myyntiä, jos hän ei käytä toiminnassaan apulaisina muita kuin aviopuolisoa tai 18:aa vuotta nuorempia jälkeläisiä ja enintään yhtä muuta henkilöä.

Ed. Ala-Nissilä ym. ehdottavat, että lakia jatkettaisiin vuosittain niin kuin tähänkin asti. Kysyn: Miksi tämä laki vahvistettaisiin vain vuosittain, miksi laki ei olisi pysyvä? Sain kyllä äsken jo pikkaisen vastausta asiaan, mutta tämä on aikaisemmin kirjoitettu puheenvuoro.

Arvoisa puhemies! Kannatan vahvasti ed. Ala-Nissilän aloitetta, jonka tarkoituksena on edistää myös vaikeasti vammautuneen yrittäjyyttä sekä osallistumista työelämään. Tällä aloitteella asiaa voidaan edistää. Siksi koko eduskunnan pitää sitä kannattaa.

Keskustelu päättyy.