LAKIALOITE 150/2003 vp

LA 150/2003 vp - Sari Essayah /kd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Laki eläinsuojelulain 31 §:n muuttamisesta

Eduskunnalle

Euroopan unionin maissa kuolee vuosittain noin 38 000 eläintä kosmetiikan testauksen takia. Kosmetiikan tutkiminen eläinkokeilla aiheuttaa eläimille turhaa kärsimystä, sillä valmisteiden turvallisuus on mahdollista varmistaa vaihtoehtoisilla testausmenetelmillä. Suurinta osaa kosmeettisten aineitten eläinkokeista ollaan kieltämässä pysyvästi ja lopullisesti EU-direktiivillä vuodesta 2009 lähtien. Direktiivistä on neuvoteltu jo noin kahdenkymmenen vuoden ajan, mutta siirtymäaika jäi yhä kosmetiikan suurvalmistajamaiden painostuksen vuoksi pitkäksi. Suomi on johdonmukaisesti kannattanut eläinkokeiden kieltoa. EU-maista Iso-Britannia, Hollanti ja Itävalta ovat jo aiemmin kieltäneet kosmetiikan eläinkokeet.

Suomessa eläinkokeita säätelee eläinsuojelulaki ja sen perusteella annettu asetus koe-eläintoiminnasta. Yksityiskohtaisin säännöksin osoitetaan, mihin tarkoitukseen eläinkokeita saa ja mihin niitä tulee käyttää sekä miten eläimiä tulee hoitaa. Koe-eläintoiminta on tarkasti valvottua. Eläinkokeita voidaan pitää tarpeellisina lääketieteellisissä tutkimuksissa, joissa kokeita ei voida korvata vaihtoehtoisilla menetelmillä.

Kosmeettisella valmisteella tarkoitetaan ainetta tai valmistetta, jonka tarkoituksena on ulkoisesti käytettynä yksinomaan tai pääasiassa puhdistaa tai suojata tai pitää hyvässä kunnossa ihmisen kehon ulkoisia osia, kuten ihoa, tukkaa ja ihokarvoja, kynsiä, huulia ja ulkoisia sukupuolielimiä sekä hampaita tai suun limakalvoja, taikka muuttaa niiden tuoksua tai ulkonäköä taikka estää hajuhaittoja. Kosmetiikka-asetuksen 2 §:n perusteella kosmeettisessa valmisteessa ei saa olla ainesosia tai niiden yhdistelmiä, jotka on testattu eläinkokeilla 30 päivän kesäkuuta 2002 jälkeen. Lisäksi kemikaalilainsäädännössä on velvoite välttää eläinkokeita.

Laintasoista kieltoa eläinkokeiden käytölle valmiin kosmeettisen tuotteen, sen ainesosien tai niiden yhdistelmien testauksessa ei ole. Kun koe-eläintoimintaa koskevaa eläinsuojelulain pykälää muutettiin vuonna 1985 (HE 263/1984 vp), talousvaliokunta täsmensi mietinnössään hallituksen esitystä: "Esimerkiksi yksinomaan kauneudenhoitoa palveleviin tarkoituksiin suoritettavat eläinkokeet eivät tule kysymykseen 9 §:n (nyk. 31 §) mukaisina tieteellisinä kokeina tai muina koe-eläimillä suoritettavina kokeina ja testeinä." Muuttamalla lainsäädäntöä sellaiseksi, että kosmeettisten valmisteiden testaus eläimillä selkeästi kielletään, Suomi vahvistaa pyrkimystään olla Euroopan unionin edelläkävijämaita eläinsuojelussa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta hyväksyy seuraavan lakiehdotuksen:

Laki

eläinsuojelulain 31 §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

lisätään 4 päivänä huhtikuuta 1996 annetun eläinsuojelulain (247/1996) 31 §:ään uusi 4 momentti, jolloin nykyinen 4 momentti siirtyy 5 momentiksi, seuraavasti:

31 §

Koe-eläintoiminta

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Valmiiden kosmeettisten valmisteiden tai kosmeettisissa valmisteissa käytettyjen ainesosien tai ainesosien yhdistelmien testaaminen eläinkokeilla on kielletty.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 .

_______________

Helsingissä 14 päivänä marraskuuta 2003

  • Sari Essayah /kd
  • Merikukka Forsius /vihr
  • Leena Rauhala /kd
  • Heidi Hautala /vihr
  • Toimi Kankaanniemi /kd
  • Kari Kärkkäinen /kd
  • Kimmo Tiilikainen /kesk
  • Aila Paloniemi /kesk
  • Tuija Brax /vihr
  • Anne Huotari /vas
  • Tarja Cronberg /vihr
  • Marjaana Koskinen /sd
  • Annika Lapintie /vas
  • Lyly Rajala /kd
  • Päivi Räsänen /kd
  • Janina Andersson /vihr
  • Jukka Roos /sd
  • Heli Paasio /sd
  • Bjarne Kallis /kd
  • Satu Hassi /vihr
  • Jyrki Kasvi /vihr
  • Osmo Soininvaara /vihr
  • Esa Lahtela /sd
  • Erkki Virtanen /vas
  • Pentti Tiusanen /vas
  • Matti Kangas /vas
  • Antti Kaikkonen /kesk
  • Seppo Särkiniemi /kesk
  • Hanna-Leena Hemming /kok
  • Martin Saarikangas /kok
  • Sirpa Asko-Seljavaara /kok
  • Paula Risikko /kok
  • Tapani Mäkinen /kok
  • Arto Satonen /kok
  • Pertti Salovaara /kesk
  • Rosa Meriläinen /vihr
  • Tapani Tölli /kesk
  • Ulla Anttila /vihr
  • Anni Sinnemäki /vihr
  • Erkki Pulliainen /vihr
  • Virpa Puisto /sd
  • Lauri Oinonen /kesk
  • Timo Soini /ps
  • Kimmo Kiljunen /sd