TALOUSARVIOALOITE 1009/2010 vp

TAA 1009/2010 vp - Unto Valpas /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen valaistuksen rakentamiseen Lahnajärven risteyksen kohdalle valtatiellä 28 välillä Kajaani—Kokkola

Eduskunnalle

Lahnajärven risteyksen kohdalla on valaisematon noin 800 metrin osuus Nivalasta 10 kilometriä Sieviin päin Kajaanista Kokkolaan johtavalla valtatiellä 28. Tieosuus on erittäin vaarallinen, koska tie on mutkainen ja siinä on lisäksi jyrkkä, Sieviin päin laskeva mäki. Valtatie on vilkkaasti liikennöity ja liikennettä lisää entisestään tieosuuden kohdalla oleva hevostalli. Valtatielle on myös kaksi liittymää sivuteiltä, joilla liikkuu paljon ajoneuvoja, muun muassa puutavararekkoja.

Tien mutkaisuuden ja jyrkän mäen vuoksi muiden tiellä liikkujien havaitseminen riittävän ajoissa pimeällä ja hämärässä on erittäin vaikeaa, jopa mahdotonta. Tieosuudella on sattunut viime vuosina paljon hirvi- ja muita kolareita. Yksi kolareista on johtanut kuolemaan. Kunnollinen valaistus parantaisi tilannetta ratkaisevasti.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2011 talousarvioon momentille  31.10.20 lisäyksenä 15 000 euroa valaistuksen rakentamiseen Lahnajärven risteyksen kohdalle valtatiellä 28 välillä Kajaani—Kokkola.

Helsingissä 20 päivänä syyskuuta 2010

  • Unto Valpas /vas