TALOUSARVIOALOITE 1070/2001 vp

TAA 1070/2001 vp - Mirja Ryynänen /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen korkeakouluopiskelijoiden ateriatukeen

Eduskunnalle

Opiskelijalounaan hintaa nostettiin kohonneiden elintarvikekustannusten vuoksi vuoden 2001 alusta lähtien markalla. Tieto hinnan korotuspaineista saatiin niin myöhään, että ateriatuen korottaminen ei ollut mahdollista enää kuluvan vuoden budjetissa. Markan korotus jäi kokonaan opiskelijoiden maksettavaksi. Elinkustannusten noususta huolimatta opiskelijoiden opintorahaa ei ole korotettu vuoden 1992 jälkeen, vaan sen sijaan sitä leikattiin vuonna 1995.

Edullinen opiskelijaruokailu on hyvä keino parantaa opiskelijoiden ruokavalion terveellisyyttä. Opiskelijalounas on monille opiskelijoille päivän ainoa lämmin ateria. Viime vuosina opiskelijaruokaa on kehitetty siten, että opiskelijalounas sisältää mm. runsaasti kasviksia. Opiskelijaruuassa kotimaisuusaste ja luonnonmukaisten tuotteiden käyttö on runsasta. Opiskelijalounaan hinnan noustessa opiskelijoiden hyvinvointi vaarantuu. Ateriatuen on seurattava opiskelijalounaan kustannusten muutoksia jatkossa, jotta opiskelijaruokailun hyvät vaikutukset opiskelijoiden ruokavalion terveyteen säilyvät.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  29.70.57 lisäyksenä 1 000 000 euroa korkeakouluopiskelijoiden ateriatukeen.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Mirja Ryynänen /kesk