TALOUSARVIOALOITE 1136/2002 vp

TAA 1136/2002 vp - Kari Rajamäki /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen sosiaalisen yrityksen itäsuomalainen malli (SYIS) -projektille

Eduskunnalle

Sosiaalinen yritys on toimintaa, jossa taloudellisesti ja yhteiskunnallisesti järkevällä tavalla työllistetään vammaisia ja vaikeasti työllistyviä henkilöitä. KTM:n asettaman selvitysmiehen loppuraportin mukaan tulisi vireillä olevaa kehittämistyötä suunnata sosiaalisen yrityksen vaikuttavuuden varmistamiseksi toimintamallin synnyn ja kasvun kriittisiin kohtiin, kuten nykyistä pidempien työllistämisjaksojen tarpeeseen ja uuden teknologian soveltamismahdollisuuksiin. Lisäksi sosiaalisen yrityksen toiminnalle pitäisi luoda selkeä malli Suomeen.

Varkauden Warkop ry ja Honkalampisäätiö Pohjois-Karjalasta esittävät Itä-Suomeen perustettavaksi kokeiluprojektin, jossa käytetään sosiaalisen yrityksen mallia (SYIS = sosiaalisen yrityksen itäsuomalainen malli) vaikeassa työasemassa olevien henkilöiden työllistävänä ja työmarkkinoille valmentavana työpaikkana.

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  34.06.02 lisäyksenä 170 000 euroa SYIS-kokeiluprojektin rahoitukseen.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Kari Rajamäki /sd
  • Säde Tahvanainen /sd