TALOUSARVIOALOITE 1332/2006 vp

TAA 1332/2006 vp - Satu Taiveaho /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Museoviraston toimintamenoihin

Eduskunnalle

Perustuslain mukaan kansalaisilla on oikeus kulttuuriperintöön. Ajallisesti monipuolinen ympäristö on rikkaus, joka lisää alueiden vetovoimaisuutta ja parantaa asukkaiden elinympäristöä.

Museovirasto on vastuussa maan kulttuuriympäristön vaalimisesta. Asiantuntijana virasto vaikuttaa vanhojen rakennusten ja ympäristöjen suojeluun ja restaurointiin, mutta se on toiminut tuloksellisesti myös kulttuuriperintökasvatuksen ja kulttuurimatkailun edistämiseksi. Museoiden lisäksi Museovirasto on itse vastuussa lukuisten linnoitusalueiden, Hämeen linnan ja Olavinlinnan sekä raunioiden restauroinnista, niiden esittelystä ja matkailukäytöstä.

Valtiovarainministeriön talousarvioesityksessä on Museovirastolle osoitettu 238 000 euron tuottavuustavoite. Tämä merkitsee huomattavaa henkilöstövähennystä ja nähtävyyskohteiden mahdollista sulkemista ainakin osaksi vuotta. Yhdessä muiden leikkausten kanssa se tulee merkitsemään kulttuuriympäristöjen vaalimisessa sitä, että virasto joutuu supistamaan tutkimus- ja kehittämishankkeitaan. Erityisesti tästä tulevat kärsimän kulttuurimatkailu ja kulttuuriperintökasvatus. Opetusministeriön hallinnonalalla tuottavuustavoitteet ovat kohdistuneet ankarimmin juuri Museovirastoon, jolla jo aikaisemmin on ollut tehtäviin nähden alimitoitetut resurssit.

Asukkaille, erityisesti lapsille ja nuorille on taattava mahdollisuus oppia ja tuntea asuinympäristönsä historia. Museoiden lisäksi erilaiset julkiset rakennukset ja historialliset ympäristöt ovat tärkeitä kiinnekohtia menneisyyden ymmärtämisessä. Monumenttien ohella on muistettava, että tavallisen arkiympäristön, jokaisen oman kotiseudun historian tuntemus auttaa omien juurien arvostamisessa. Tuttu ympäristö koetaan myös turvallisena.

Matkailu on nopeasti kasvava toimiala, jossa erityisesti kulttuuri- ja luontomatkailu ovat tärkeässä asemassa. Matkailulla on suuri merkitys uusien työpaikkojen luomisessa ja taantuvien paikkakuntien elvyttämisessä. Pääosa alan toimijoista on pk-yrityksiä. Suppeimmankin määritelmän mukaan Euroopan matkailuala tuottaa yli neljä prosenttia yhteisön bkt:stä. Euroopassa noin kaksi miljoonaa matkailuyritystä tuottaa noin kahdeksan miljoonaa työpaikkaa. Välillisesti työllistävyys Euroopassa on noin 24 miljoonaa työpaikkaa. Viime vuosikymmenellä hotelli-, ravintola- ja kahvila-alalla (HoReCa) työskentelevien määrän vuotuinen kasvuvauhti oli lähes koko ajan korkeampi kuin kokonaistyöllisyyden kasvuvauhti. Matkailu vaikuttaa muun muassa liikenteeseen, rakentamiseen ja vähittäismyyntiin sekä moniin aloihin, jotka tuottavat lomapalveluja tai tarjoavat vapaa-aikaan liittyviä palveluja.

Historialliset monumentit, linnat ja museot, vanhat kaupungit ja kylät, maaseudun kulttuurimaisemat ja muut perinteiset matkailukohteet ovat jo pitkään olleet matkailuvaltteja. Vähemmän huomiota on maassamme kiinnitetty toistaiseksi suomalaiseen moderniin arkkitehtuuriin, joka jo nyt on kansainvälisesti tunnettua ja kulttuurimatkailijoiden kiinnostuksen orastavana kohteena.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  29.80.24 lisäyksenä 250 000 euroa Museoviraston toimintamenoihin.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Satu Taiveaho /sd
  • Arto Seppälä /sd
  • Pekka Nousiainen /kesk
  • Johannes Koskinen /sd
  • Jari Koskinen /kok