TALOUSARVIOALOITE 189/2005 vp

TAA 189/2005 vp - Jyri Häkämies /kok ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Kaunissaaren sataman tuloväylän parantamiseen

Eduskunnalle

Pyhtään Kaunissaari on merkittävä matkailukohde itäisellä Suomenlahdella, ja saaressa on myös pysyvää ympärivuotista asutusta. Kaunissaaren satama on aikoinaan rakennettu Pyhtään kunnan ja Tie- ja vesirakennuslaitoksen Uudenmaan piirin yhteistyöllä. Valtion talousarviosta on poistettu piensatamamomentti, joten Suomenlahden merenkulkupiiri, jolle Tie- ja vesirakennuslaitoksen tehtävät ovat siirtyneet, ei enää vastaa Kaunissaaren sataman korjaustöistä.

Pyhtään kunta on vastaanottanut sataman hallinnon ja kunnossapidon vuonna 2002, mutta kunnan resurssit näiden tehtävien hoitamiseen ovat hyvin rajalliset. Kaunissaaren nykyinen tuloväylä on karikoiden vuoksi kapea ja erittäin hankalakulkuinen. Kovalla lounais- ja etelätuulella Kaunissaaren satamaan ei isolla aluksella pääse. Tämä on aiheuttanut vaikeuksia saaren yhteysliikenteelle, kun yhteysalus ei ole kovalla tuulella voinut ajaa satamaan aikataulujen mukaisesti. Lisäksi sataman aallomurtaja on painunut ja lastausramppi ja venelaiturit kaipaavat kunnostusta.

Vuonna 2003 on laadittu yleissuunitelma tuloväylän parantamisesta ja venesataman kunnostamisesta. Alustavan kustannusarvion mukaan tuloväylä ja satama maksaisivat yhteensä 864 000 euroa, josta väylän rakentaminen on merenkulkupiirin vastuulla. Kunnan osuus, sataman rakentaminen, edellyttää merkittävää kunnan ulkopuolista panostusta, sillä Pyhtään kunnan resurssit eivät siihen tällä hetkellä muista mittavista peruspalveluihin kohdistuvista investoinneista johtuen riitä.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2006 talousarvioon momentille  31.30.78 lisäyksenä 436 000 euroa Kaunissaaren sataman tuloväylän parantamiseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2005

  • Jyri Häkämies /kok
  • Antero Kekkonen /sd