TALOUSARVIOALOITE 194/2010 vp

TAA 194/2010 vp - Toimi Kankaanniemi /kd 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Pihtiputaan ja Viitasaaren koulujen rakentamiseen

Eduskunnalle

Pihtiputaan keskustassa sijaitsevan Putaanvirran koulun ja Viitasaaren keskustan Haapaniemen alakoulujen rakennukset on vakavien sisätilaongelmien takia asetettu käyttökieltoon 1.8.2010 alkaen. Koulut toimivat epäkäytännöllisissä ja kalliissa väistötiloissa.

Valtion aluehallintoviranomaisen käyttökiellon johdosta uusien koulutilojen rakentaminen pikaisella aikataululla on välttämätöntä. Molempien kuntien talous on tiukka. Valtion osallistuminen kouluinvestointeihin on välttämätöntä. Rakentaminen on toteutettava jo vuonna 2011, joten valtion rahoitusosuus tulee lisätä vuoden 2011 talousarvioon.

Pihtiputaan koulun kustannusarvio on 4,3 miljoonaa euroa ja Viitasaaren vastaava noin 4 miljoonaa euroa. Valtion tulee osallistua hankkeisiin noin puolella kustannuksista.

Hankkeilla on myönteinen vaikutus pohjoisen Keski-Suomen työllisyystilanteeseen. Rakennusalan työttömyys on korkea.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2011 talousarvioon momentille  29.10.34 lisäyksenä 4 000 000 euroa Pihtiputaan Putaanvirran koulun ja Viitasaaren Haapaniemen koulun rakentamista varten.

Helsingissä 20 päivänä syyskuuta 2010

  • Toimi Kankaanniemi /kd