TALOUSARVIOALOITE 211/2007 vp

TAA 211/2007 vp - Matti Kauppila /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen kuntien kulttuuritoimintaan

Eduskunnalle

Kolmannen sektorin kulttuuri-, nuoriso-, liikunta- ja sivistystoimintojen kokonaisvolyymi kasvaa arvioiden mukaan tulevina vuosina. Arvion perusteina ovat julkisen sektorin resurssien niukentuminen, arvojen muutos ja edellisistä johtuva hyvinvointiyhteiskunnan uudistaminen.

Julkinen rahoitus kanavoituu pääasiassa kuntien kautta. Vain harva paikallistason yhdistys saa tukea suoraan valtiolta. Veikkausvoittovaroja saa noin neljännes nuorisojärjestöistä. Muuten esim. veikkausvoittovaroja saattaa kanavoitua paikallisjärjestöjen käyttöön keskusjärjestöjen kautta. Lähes kaksi kolmasosaa yhdistyksistä saa kunnalta avustusta toimintaansa. Eniten kunnan myöntämästä tuesta riippuvaisia ovat nuorisojärjestöt, VPK, urheilu-, kulttuuri- ja kunnanosajärjestöt.

Kuntien mahdollisuuksia hoitaa kansalaisjärjestöjen kulttuuriharrastuksia on heikennetty merkittävästi. Vaikka ammattitaiteelle on esitetty lisäystä, se ei poista ruohonjuuritason kulttuuriharrastuksen ongelmia.

Kunnat vastaavat suurimmasta osasta kansalaisille kohdistetun kulttuuritoiminnan kustannuksia. Lastenkulttuuri, erityisryhmien kulttuuritoiminta sekä monikulttuurisuus ovat useiden kuntien painopistealueita. Valtion tuen pienentäminen johtaa kuntien kulttuurityön vähenemiseen. Pitkäjänteinen kulttuurityö vaarantuu.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 talousarvioon momentille  29.80.33 lisäyksenä 2 000 000 euroa kuntien kulttuuritoimintaan.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2007

  • Matti Kauppila /vas