TALOUSARVIOALOITE 250/2004 vp

TAA 250/2004 vp - Toimi Kankaanniemi /kd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Lievestuoreen tehdasalueen ja jätealtaan kunnostamiseen

Eduskunnalle

Sellun valmistus Laukaan Lievestuoreella alkoi vuonna 1926 Haarla-yhtymän perustaessa alueelle sellutehtaan. Tehtaan toiminta loppui kokonaan vuonna 1985, jolloin tehdasalue jäi toiminnan aikaiseen tilaan. Entinen tehdasrakennus on purettu vuosina 1995—1996, ja tehdasalue on maisemoitu. Tehdas käytti jätevesiensä laskeutukseen Lievestuoreenjärven Laajalahdesta padottua laskeutusallasta. Altaaseen kertynyttä lietettä poistettiin ajoittain ruoppaamalla ja sijoittamalla liete viereen rakennettuun läjitysaltaaseen. Laskeutusaltaassa olevan kuitulietteen määrä on tehdyn tutkimuksen mukaan 90 000 m, ja allasalueen pinta-ala on noin 7 hehtaaria. Läjitysallas on erotettu penkereellä laskeutusaltaasta ja Kylmälahdesta. Läjitysaltaassa olevan lietteen määräksi on arvioitu noin 140 000 m ja lietettä on 4,5 hehtaarin alueella keskimäärin 3,9 metrin paksuudelta.

Alueen kunnostaminen on perusteltua lähialueiden käyttömuodon muutoksen, uppoamisvaaran sekä vesistökuormituksen ja hajuhaittojen vuoksi.

Kunnostustyössä alueella oleva vanha kaatopaikka (0,7 hehtaaria) suljetaan ja peitetään pintasuojarakenteella, johon kuuluu tiivistyskerros, kuivatuskerros ja pintakerros, joiden paksuus on yhteensä 1,3 metriä. Laskeutusaltaan alueelta poistetaan siellä oleva kuituliete ruoppaamalla ja kaivamalla nykyiseen läjitysaltaaseen sekä työtä varten rakennettavaan uuteen altaaseen. Läjitysaltaat esipeitetään ruoppauksen päätyttyä, ja kun pääosa painumista on tapahtunut, suljetaan altaat pintasuojarakenteella. Pintasuojarakenne sisältää kaasunkeräyskerroksen, tiivistyskerroksen, kuivatuskerroksen ja pintakerroksen. Läjitysalueelta tulevat kaasut kerätään altaiden reunoille rakennettavilla salaojilla kaasukaivoihin, joista ne johdetaan ilmaan mahdollisesti biosuotimien kautta. Kunnostustyön lopuksi Laajalahden pato avataan ja lahti palautetaan osaksi Lievestuoreenjärveä.

Lievestuoreen tehdasalueen ja jätealtaan pilaantuneen alueen kunnostustyön kustannusarvio on 2,5 miljoonaa euroa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2005 talousarvioon momentille  35.10.77 lisäyksenä 2 500 000 euroa Lievestuoreen tehdasalueen ja jätealtaan kunnostamiseen.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2004

  • Toimi Kankaanniemi /kd
  • Reijo Laitinen /sd
  • Kalevi Olin /sd
  • Aila Paloniemi /kesk
  • Matti Kangas /vas
  • Petri Neittaanmäki /kesk
  • Susanna Huovinen /sd
  • Lauri Oinonen /kesk
  • Ahti Vielma /kok