TALOUSARVIOALOITE 472/2002 vp

TAA 472/2002 vp - Jukka Gustafsson /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen rangaistuksen aikaisten kuntoutuspalveluiden ostoon Silta-Valmennusyhdistykseltä

Eduskunnalle

Rangaistusten täytäntöönpanon organisaatiojärjestelyihin liittyen lakkasi julkisoikeudellisen Kriminaalihuoltoyhdistyksen toiminta 1.8.2001, ja yhdyskuntaseuraamusten toimeenpanotehtävät siirtyivät perustetulle kriminaalihuoltolaitokselle. Kriminaalihuoltoyhdistykselle aiemmin kuuluneen Tampereen toimintakeskuksen toiminnat eivät Kriminaalihuoltoyhdistyksen lakkauttamisen yhteydessä siirtyneet kriminaalihuoltolaitokselle, vaan toiminnat siirtyivät perustetulle yleishyödylliselle kansalaisjärjestölle Silta-Valmennusyhdistys ry:lle. Yhdistys pyrkii tuottamillaan lainrikkojille suunnatuilla kuntoutus- ja koulutuspalveluillaan sekä niihin liittyvällä kokeilutoiminnalla edistämään lainrikkojien yhteiskuntaan kiinnittymistä ja vähentämään uusintarikollisuutta.

Eduskunta edellytti 7.12.2000 hyväksymässään lausumassa, että Tampereen toimintakeskukselle myönnetään määrärahaa lainrikkojien kuntoutumisen edistämiseen suuntautuvien uusien projektien rahoittamiseen, koska toimintakeskuksesta vapautuu kokenutta henkilökuntaa, jonka aikaisempi toiminta ja projektityöskentely on osoittautunut tulokselliseksi. Tämän lausuman perusteella oikeusministeriö, Kriminaalihuoltoyhdistys ja Silta-Valmennusyhdistys ry valmistelevat rahoitusmuistion, joka sisältää suunnitelman mm. vankeinhoitolaitoksen vankien rangaistusaikaisen kuntoutuksen ostopalveluista vuosiksi 2001—2003.

Vankeinhoitolaitoksen vaikean määrärahatilanteen vuoksi osoitettiin vuoden 2002 ensimmäisessä lisätalousarviossa toimintamenoihin lisämäärärahaa 150 000 euroa vankien rangaistusaikaisen kuntoutuksen ostopalveluihin lähinnä Silta-Valmennusyhdistys ry:ltä.

Vankeinhoitolaitoksen määrärahatilanne on mm. lisääntyneen vankimäärän vuoksi edelleen vaikeutunut. Vankeinhoitolaitoksen toimintamenoihin on vuoden 2003 talousarvioesityksessä esitetty määrärahoja 163 920 000 euroa, kun vuoden 2002 talousarvion ja lisätalousarvion mukainen rahoitus on 164 580 000 euroa.

Toisaalta hallituksen vuoden 2003 talousarvioesityksen perusteluissa todetaan, että resursseja kohdennettaessa on erityisenä tavoitteena varmistaa jo käynnistettyjen päihteiden torjuntaa ja päihdekuntoutusta sekä uusintarikollisuuden vähentämistä koskevien toimintaohjelmien ja alueellisten yhteistyöhankkeiden toteuttaminen.

Vankeinhoitolaitoksen ilmoituksen mukaan vuodelle 2003 esitetyt määrärahat ovat selvästi em. tavoitteeseen nähden alimitoitetut ja henkilöstöä uhkaavat jopa lomautukset. Tässä tilanteessa vankeinhoitolaitoksella ei ole edellytyksiä jatkaa, laajentaa ja kehittää vankien uusintarikollisuuden vähentämiseen tähtääviä kokeiluhankkeita, vaikka niistä saadut kokemukset ovat rohkaisevia. Määrärahojen niukkuuden takia vankeinhoitolaitoksella ei myöskään ole edellytyksiä hankkia Silta-Valmennusyhdistys ry:ltä vankien rangaistusaikaisen kuntoutuksen palveluja suunnitellussa laajuudessa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  25.01.51 450 000 euroa rangaistusaikaisen kuntoutuksen palveluiden ostoon Silta-Valmennusyhdistykseltä.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Jukka Gustafsson /sd
  • Mikko Kuoppa /vas
  • Olavi Ala-Nissilä /kesk