TALOUSARVIOALOITE 556/2002 vp

TAA 556/2002 vp - Liisa Hyssälä /kesk ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Nummen Pitkäjärven kunnostamiseen

Eduskunnalle

Nummella sijaitseva Pitkäjärvi on perinteisesti ollut suosittu virkistyskohde. Kalaisan järven rannalla sijaitseekin lukuisia vapaa-ajan asuntoja. Pitkäjärven tila on kuitenkin viimeisen vuosikymmenen aikana heikentynyt voimakkaasti. Rehevöitymisen ja mataloitumisen seurauksena kalakanta on kärsinyt ja sinileväongelmat ovat tulleet myös Pitkäjärvelle. Tämä kehitys on saatava pysähtymään.

Pitkäjärven tilan tutkimiseksi ja kunnostustöiden aloittamiseksi on Pitkäjärven alueelle laadittava yleissuunnitelma, jossa selvitetään keskeiset kunnostustoimet. Kustannusarvio suunnitelman tekemiselle on 10 000 euroa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  35.10.77 lisäyksenä 10 000 euroa Nummen Pitkäjärven kunnostamisen yleissuunnitelman laatimiseen.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Liisa Hyssälä /kesk
  • Hannes Manninen /kesk
  • Matti Väistö /kesk
  • Petri Neittaanmäki /kesk
  • Tanja Karpela /kesk
  • Matti Vanhanen /kesk