TALOUSARVIOALOITE 683/2002 vp

TAA 683/2002 vp - Marja-Leena Kemppainen /kd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen poliisien peruskoulutuksen ja toiminnan turvaamiseen

Eduskunnalle

Turvattomuus lisääntyy maassamme rikollisuuden kasvaessa ja raaistuessa. Poliisien riittäviä resursseja ei ole pystytty turvaamaan. Useilla paikkakunnilla ei poliisinvirkoja ole pystytty täyttämään, ja toiminta pyörii vajaalla miehistöllä.

Määrärahojen riittämättömyys on vaikeuttanut poliisien työtä ja samalla vaarantanut kansalaisten turvallisuutta. Tilannetta on pyritty hoitamaan poliisien lisäkoulutuksella. Poliisinvirkoja tulee vapautumaan lähivuosina runsaasti poliisien eläkkeelle jäämisen vuoksi.

Turvaamalla riittävät määrärahat poliisille talousarviossa pystytään varmistamaan määrällisesti riittävä poliisien koulutus sekä täyttämään avoimia virkoja ja perustamaan tarvittaessa lisävirkoja.

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  26.75.21 lisäyksenä 8 300 000 euroa poliisien peruskoulutuksen ja toiminnan turvaamiseen.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Marja-Leena Kemppainen /kd
  • Ismo Seivästö /kd