TALOUSARVIOALOITE 838/2010 vp

TAA 838/2010 vp - Pirkko Ruohonen-Lerner /ps ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen vesihuollon ja tulvasuojelun tukemiseen Uudenmaan ELY-keskuksen alueella

Eduskunnalle

Uudenmaan ELY-keskuksen alueella on noin 100 000 asukasta järjestetyn vesihuollon ulkopuolella. Asukastiheys ja rakentamispaine ovat suuria Uudenmaan maaseudulla etenkin työssäkäyntietäisyydellä suurimmista kaupungeista. Itämeren suojelu ja maaseudun vaikeiden vesihuolto-ongelmien ratkaiseminen vesihuoltolainsäädännön edellyttämällä tavalla vuoden 2013 loppuun mennessä edellyttävät valtion osallistumista hankkeiden suunnitteluun ja toteutukseen.

Uudenmaan ELY-keskuksen alueella on haja-asutuksen vesihuoltotoimenpiteiden investointitarpeeksi arvioitu noin 41 miljoonaa euroa vuodessa. Alueen luonto-olosuhteista ja runsaasta kyläasutuksesta johtuen maaseudun vesihuolto-ongelmat ovat poikkeuksellisen suuria. Monin paikoin pohjaveden fluoridi- ja radonpitoisuudet ylittävät juomavedelle asetetut terveydelliset laatuvaatimukset, eikä EU:n tukia ole juurikaan tällä alueella käytettävissä. Uudenmaan ELY-keskuksella oli vuonna 2009 käytettävissä vesihuollon ja tulvasuojelun tukemiseen 2,2 miljoonaa euroa, josta 990 000 euroa vesihuollon tukemiseen. Tarve olisi keskimäärin 10 miljoonaa euroa vuodessa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2011 talousarvioon momentille  30.50.31 lisäyksenä 8 800 000 euroa yhdyskuntien vesihuollon ja tulvasuojelun tukemiseen Uudenmaan ELY-keskuksen alueella.

Helsingissä 20 päivänä syyskuuta 2010

  • Pirkko Ruohonen-Lerner /ps
  • Raimo Vistbacka /ps
  • Pentti Oinonen /ps
  • Pietari Jääskeläinen /ps
  • Pertti Virtanen /ps