Viimeksi julkaistu 5.6.2021 13.25

Pöytäkirjan asiakohta PTK 15/2018 vp Täysistunto Torstai 1.3.2018 klo 15.59—20.06

22. Lakialoite laiksi ulkomaalaislain 121 §:n muuttamisesta

LakialoiteLA 74/2017 vpLeena Meri ps ym. 
Lähetekeskustelu
Puhemies Paula Risikko
:

Lähetekeskustelua varten esitellään päiväjärjestyksen 22. asia. Puhemiesneuvosto ehdottaa, että asia lähetetään hallintovaliokuntaan. 

Asian käsittely keskeytettiin 23.2.2018 pidetyssä täysistunnossa. Eli keskustelu tästä jatkuu. 

Keskustelu
20.04 
Jani Mäkelä ps :

Arvoisa puhemies! Tämä on hyvä ja kannatettava lakialoite, ja siinä on huomioitu hyvin kattavasti kaikki asiaan liittyvät ihmisoikeudelliset ja muut näkökulmat, jotka tietysti ovat tässä tärkeitä. Aloitteessa tuodaan myös huomioiduksi turvallisuuteen liittyvät näkökohdat, jotka tähän karkotettavien kysymykseen kuuluvat. 

Itse toisin vielä ylimääräisenä tekijänä esille sen, että perustuslakimme mukaanhan maassa laillisesti oleskelevalla ulkomaalaisella on oikeus valita asuinpaikkansa, eli kääntäen: laittomasti oleskelevalla ei sellaista oikeutta ole. Tämä on tässä yhteydessä tärkeää muistaa, koska tämä lakiesityshän koskee sellaisia henkilöitä, joilla todetusti ei ole kansainvälisen suojelun tarvetta maamme turvapaikkajärjestelmän ja viime kädessä oikeusjärjestelmän kaikkien prosessien läpikäymisen jälkeen. 

Sen ohella tämä esitetty muutos olisi myös merkittävä viesti sellaisille, jotka ovat aikeissa jäädä maahamme laittomasti tai kenties aikeissa myöhemmin tulevaisuudessa tulla maahamme väärinkäyttämään turvapaikkajärjestelmäämme ja anteliasta sosiaaliturvaamme. Meidän täytyy antaa sellainen viesti, että tänne ei voi jäädä ilman lupaa, ilman perusteita. Muu viesti olisi täysin mahdoton vetovoimatekijä tässä kansainvaellusten maailmassa. 

Keskustelu päättyi.  

Asia lähetettiin hallintovaliokuntaan.