Viimeksi julkaistu 6.6.2021 18.22

Pöytäkirjan asiakohta PTK 21/2021 vp Täysistunto Torstai 11.3.2021 klo 16.04—17.40

9. Hallituksen esitys eduskunnalle terrorismin rahoittamista koskevien säännösten muuttamiseksi

Hallituksen esitysHE 135/2020 vp
Valiokunnan mietintöLaVM 2/2021 vp
Ensimmäinen käsittely
Toinen varapuhemies Juho Eerola
:

Ensimmäiseen käsittelyyn esitellään päiväjärjestyksen 9. asia. Käsittelyn pohjana on lakivaliokunnan mietintö LaVM 2/2021 vp. Nyt päätetään lakiehdotusten sisällöstä. — Edustaja Kiuru. 

Keskustelu
17.35 
Pauli Kiuru kok :

Arvoisa herra puhemies! Tästä lakiesityksestä täytyy antaa hallitukselle kiitosta. Kaikki sellaiset toimet ja asiat, jotka parantavat suomalaisten turvallisuutta ja reagoivat niihin kansainvälisiin trendeihin, jotka heikentävät mahdollisesti suomalaisten turvallisuutta, ovat tervetulleita. 

Muutama vuosi sitten eduskunta kovan ja monen valiokunnan perusteellisen työn jälkeen hyväksyi tiedustelulainsäädännön, ja sen kokemuksen perusteella, mikä meillä on, se lakiuudistus on onnistunut, ja se, että nyt tehdään tähän terrorismin rahoittamiseen liittyvään asiaan muutoksia, rahoittamisen yritykseen ja rahoittamiseen, on erittäin hyvä asia. 

Kaikessa toiminnassa ihmisten hengen, terveyden ja turvallisuuden on oltava ensisijaisia asioita, niin kuin tässä lakivaliokunnan mietinnössä todetaan. — Kiitos. 

Toinen varapuhemies Juho Eerola
:

Kiitoksia. — Edustaja Kinnunen. 

17.37 
Mikko Kinnunen kesk :

Arvoisa herra puhemies! Luottamukseen, avoimuuteen ja demokratiaan perustuvassa yhteiskunnassamme ei tule olla tilaa terroristiselle toiminnalle tai sen rahoittamiselle. Esityksen mukaan uutena rikoksena säädetään rangaistavaksi myös yksittäisen terroristin rahoittaminen. Tämä lainmuutos on tarpeellinen, ja sitä tukevat myös kansainvälisten toimielinten arviot Suomen rangaistussäännöksistä. 

Terrorismin torjunnan painopiste on Suomessa ennaltaehkäisyssä ja ennalta estämisessä, jossa rahoittamisella on tärkeä rooli. Myös Suomesta lähetetään rahalahjoituksia konfliktialueille, mitä tulee valvoa. Konfliktialueilla jo pienilläkin summilla pystytään varustamaan ja tukemaan terrorismiryhmiä merkittävillä tavoilla. 

Terrorismirikokset ovat yhteiskunnan perustoimintoja sekä ihmisten henkeä, terveyttä ja turvallisuutta hyvin vakavasti vaarantavia rikoksia. Terrorismirikoksiin liittyvien lakien on kaikilta osin oltava ajan tasalla. Keskusta antaa hallitukselle tukensa, että se tuo uutta lainsäädäntöä eduskuntaan. Pidämme äärettömän tärkeänä, että kaikesta terrorismiin liittyvästä toiminnasta tehdään asiantuntijoiden esityksen mukaisesti laajemmin rangaistavaa kuin se on nykyisellään. Ennemmin tai myöhemmin tarvitaan terrorismilainsäädännön kokonaisuudistus. Katsomme myös, että kansainvälisten terroristiryhmien lisäksi tulee arvioida kotimaisten ääriliikkeiden toimintaa. 

Yleiskeskustelu päättyi. 

Eduskunta hyväksyi hallituksen esitykseen HE 135/2020 vp sisältyvien 1.-9. lakiehdotuksen sisällön mietinnön mukaisena. Lakiehdotusten ensimmäinen käsittely päättyi.