Viimeksi julkaistu 30.7.2025 16.55

Pöytäkirjan asiakohta PTK 135/2024 vp Täysistunto Perjantai 13.12.2024 klo 13.03—15.12

17. Hallituksen esitys eduskunnalle laeiksi eläinten hyvinvoinnista annetun lain ja eläinlääkärinammatin harjoittamisesta annetun lain 12 §:n muuttamisesta

Hallituksen esitysHE 165/2024 vp
Valiokunnan mietintöMmVM 14/2024 vp
Toinen käsittely
Puhemies Jussi Halla-aho
:

Toiseen käsittelyyn esitellään päiväjärjestyksen 17. asia. Nyt voidaan hyväksyä tai hylätä lakiehdotukset, joiden sisällöstä päätettiin ensimmäisessä käsittelyssä. — Keskustelu. Edustaja Viljanen, olkaa hyvä. 

Keskustelu
15.04 
Eerikki Viljanen kesk :

Arvoisa herra puhemies! Tämä hallinnollisen muutoksen yksityiskohta synnytti valiokunnassa laajemman periaatteellisen keskustelun eläinten hyvinvoinnin valvonnasta ja sen organisoinnista ja siitä, mitkä asiat eläinten hyvinvointiin itse asiassa vaikuttavat. Valiokunnassa asia käsiteltiin hyvin perusteellisesti, ja valiokunta laati asiasta erinomaisen mietinnön. 

Maa- ja metsätalousvaliokunta korostaa, että eläinten hyvinvoinnin valvonnan asianmukaisen toteutumisen kannalta on keskeistä varmistaa valvontaa suorittavien henkilöiden riittävä osaaminen ja asiantuntemus. Valiokunnan mietinnössä nostetaan esille, ja valiokunnalle annetuissa lausunnoissa todettiin myös se, että valvonnan asiantuntemuksen turvaamiseksi valvonnan tulisi jatkossakin olla ensisijaisesti eläinlääkäreiden vastuulla, ja valiokunta omassa kannanotossaan toteaa, että valvontaa suorittavilla henkilöillä tulee asianmukaisen koulutuksen lisäksi olla myös riittävää käytännön kokemusta valvonnan kohteena olevista eläimistä sekä niiden lajityypillisistä ominaispiirteistä ja tarpeista. Tämä käytännön kokemuksen korostaminen oli valiokunnan erittäin yksimielinen ja selkeä tahtotila. 

Valiokunta nosti myös esille sen, että ongelmista kärsiville eläinten omistajille pitää myös saada riittävän varhaisessa vaiheessa asianmukaista apua, ja yhteistyötä eläinten hyvinvointia valvovien ja muiden viranomaisten välillä pitää tiivistää ja sen pitää toimia. 

Samoin tässä hyvin yksimielisessä käsittelyssä valiokunta korosti sitä, että tuotantoeläinten hyvinvoinnin kannalta on tärkeää huolehtia tuottajien jaksamisesta tarjoamalla tuottajille monipuolista asiantuntija-apua matalalla kynnyksellä. Tähän haasteeseenhan hallitus on onneksemme jo osittain vastannut vakinaistamalla Välitä viljelijästä ‑projektin vakinaiselle rahoitukselle ja turvannut sen tulevaisuuden. 

Arvoisa herra puhemies! Tätä erinomaista valiokuntakäsittelyä ja siinä käytyä keskustelua hieman varjosti se fakta, että valiokunnassakin oletettiin ja odotettiin, että tätä lakipohjaa saatetaan joutua muuttamaan kyllä hyvin pikaisella aikataululla tulevaisuudessakin, jos ja todennäköisesti kun aluehallintouudistus etenee, mutta tätäkin taustaa vasten valiokunta teki valmiit pohjatyöt. Jos hallinnon rakenteet muuttuvat, nämä valiokunnan perusteet kyllä pätevät uuteenkin hallintomalliin. 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Edustaja Peltonen, olkaa hyvä. 

15.07 
Eemeli Peltonen sd :

Arvoisa puhemies! On ilahduttavaa kuulla, että maa- ja metsätalousvaliokunnassa on keskusteltu eläinten hyvinvoinnista. Sehän on valtavan tärkeä asia. En kuulu maa- ja metsätalousvaliokuntaan enkä ole näissä keskusteluissa ollut mukana, mutta en voi olla ihmettelemättä erästä yksityiskohtaa tämän maan hallituksen ratkaisuissa liittyen eläinten hyvinvointiin. 

Orpon hallitushan päätti lakkauttaa eläinsuojeluasiamiehen viran, joka tässä maassa oli vielä pääministeri Orpon hallituksen aloittaessa. Tämä eläinsuojeluasiamiehen viran historiahan on aika erikoinen: Kataisen hallitus perusti tämän viran, Sipilän hallitus lakkautti sen, Marinin hallitus perusti sen ja nyt taas pääministeri Orpon hallitus tämän viran lakkauttaa. Oli itse asiasta mitä mieltä tahansa, kannatti tai vastusti tätä eläinsuojeluasiamiehen virkaa, pitäisin kyllä erittäin viisaana, että jonkinlaista pitkäjänteisyyttä tämänkin tyyppisessä asiassa ja virassa saataisiin tähän maahan. Ei voi olla niin, että vuorotellen hallitukset perustavat ja seuraava sitten lakkauttaa tällaisen tehtävän, jonka merkityksen puolesta on kuitenkin vedonnut tässäkin talossa jopa muutama valiokunta. Se taisi olla nimenomaan ympäristövaliokunta, joka peräänkuulutti edellisellä vaalikaudella, että kyllä tällä eläinsuojeluasiamiehen viralla tärkeä paikka tässä maassa on. 

Tiedostaen sen, että asia ei suoraan tähän hallituksen esitykseen liity, mutta se liittyy edustaja Viljasen nostamaan tärkeään aiheeseen eli eläinten hyvinvointiin erittäin kiinteästi, halusin tästäkin asiasta vielä hallitusta kirittää. Jospa vaikka vielä tämän kauden loppupuolella tämä tärkeä virka perustettaisiin uudelleen, niin seuraava hallitus voisi sen sitten pysyttää. 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Edustaja Lohikoski, olkaa hyvä. 

15.09 
Pia Lohikoski vas :

Kiitos, arvoisa puhemies! Tästä yksimielisestä mietinnöstä haluan nostaa kaksi kohtaa esille. 

Valiokunta on korostanut, että eläinten hyvinvoinnin valvonnan asianmukaisen toteuttamisen kannalta on keskeistä varmistaa valvontaa suorittavien henkilöiden riittävä osaaminen ja asiantuntemus. Valiokunnalle annetuissa lausunnoissa on nostettu esiin, että valvonnan asiantuntemuksen turvaamiseksi valvonnan tulisi olla jatkossakin ensisijaisesti eläinlääkäreiden vastuulla. Valiokunta katsoo, että valvontaa suorittavilla henkilöillä tulee asianmukaisen koulutuksen lisäksi olla riittävää käytännön kokemusta valvonnan kohteena olevista eläimistä ja niiden lajityypillisistä ominaispiirteistä ja tarpeista. 

Nostan tämän esille siksi, että Suomessakin käydään aina silloin tällöin tätä turkistarhaukseen liittyvää keskustelua, joka nyt ei suoraan liity välttämättä tähän mietintöön, mutta jossa näiden lajityypillisten ominaispiirteiden ja tarpeiden toivoisi tulevan erityisen hyvin huomioon otetuksi, ja ehkä tässä mielessä toivoisi, että eläinsuojeluvalvontaa voisi olla mahdollista vielä lisätä nimenomaan turkistarhoille, joista usein kuulee karuja raportteja. 

Toinen asia, jonka nostan esiin tästä yksimielisestä mietinnöstä, ihan tällainen yksityiskohta: Täällä kerrotaan pari vuotta sitten perustetusta koirarekisteristä, mutta todetaan, että samassa yhteydessä oli tehty kissarekisterin perustamisesta päätös, mutta rekisterin perustamisen aikataulu on viivästynyt. Miksi tämä yksityiskohta on mielestäni tärkeä? Tässä valiokunnan saamassa selvityksessä on korostettu, että kissarekisterin saaminen voimaan on jalostuskäyttöä rajoittavien sairauksien lisäksi tärkeää myös siksi, että Suomessa valitettavasti edelleenkin vuosittain hylätään paljon kissoja, ja kissat villiintyvät ja on tällaisia kissapopulaatioita, jotka ovat ehkä myöskin haitallisia monille muille eläimille, ja nyt sitten tämä kissarekisteri olisi tärkeä muutos tähän tilanteeseen, sillä sen avulla kissojen omistaja olisi jäljitettävissä. Sen takia peräänkuulutan sitä, että tätä asiaa toivottavasti nopeutettaisiin, koska kissarekisterin avulla villiintyneet ja kodittomat kissat olisi helpompaa erottaa esimerkiksi karanneista kotikissoista. — Kiitos.  

Keskustelu päättyi. 

Eduskunta hyväksyi ensimmäisessä käsittelyssä sisällöltään päätetyt, hallituksen esitykseen HE 165/2024 vp sisältyvät 1. ja 2. lakiehdotuksen. Lakiehdotusten toinen käsittely päättyi. Asian käsittely päättyi.