Viimeksi julkaistu 1.8.2025 17.24

Pöytäkirjan asiakohta PTK 36/2025 vp Täysistunto Tiistai 8.4.2025 klo 14.00—23.19

8. Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi ajoneuvolain muuttamisesta sekä siihen liittyviksi laeiksi

Hallituksen esitysHE 3/2025 vp
Valiokunnan mietintöLiVM 3/2025 vp
Ensimmäinen käsittely
Ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko
:

Ensimmäiseen käsittelyyn esitellään päiväjärjestyksen 8. asia. Käsittelyn pohjana on liikenne- ja viestintävaliokunnan mietintö LiVM 3/2025 vp. Nyt päätetään lakiehdotusten sisällöstä. — Yleiskeskusteluun mennään. Edustaja Kallio — huhuu! 

Keskustelu
15.54 
Vesa Kallio kesk :

Hereillä ollaan. — Arvoisa rouva puhemies! Hallitusohjelman kirjaus sopimuspalokuntien aseman ja toimintakyvyn turvaamiseksi saatiin lähemmäksi konkretiaa tällä valiokunnan yksimielisellä mietinnöllä. Kannustusta kirjauksen toteuttamiseksi hallitus kuitenkin hieman kaipaa. Aika kuluu, ja vaalikausi on jo yli puolivälin. Huoli sopimuspalokuntien kuin ylipäätään palokuntien tilanteesta on tullut vastaan toistuvasti myös kevään vaalikentillä. Hallituksen tulee ymmärtää, että sopimuspalokunnilla on oleellinen rooli ammattimaisten pelastuslaitosten yhteistyökumppaneina niin maaseudulla kuin kaupungeissa. Oli erinomainen asia, että valiokunta päätyi yksimielisesti patistamaan sisäministeriötä varmistamaan verovapauden laajentamisen uusiin avolavatyyppisiin pelastusautoihin sopimuspalokuntien aseman ja toimintakyvyn turvaamiseksi. 

Arvoisa puhemies! Kevään puoliväliriihi on viimeistään erinomainen paikka hallitukselle lunastaa antamansa lupaus sopimuspalokuntien toiminnan turvaamiseksi. — Kiitos. 

Yleiskeskustelu päättyi. 

Eduskunta hyväksyi hallituksen esitykseen HE 3/2025 vp sisältyvien 1.—5. lakiehdotuksen sisällön mietinnön mukaisena. Lakiehdotusten ensimmäinen käsittely päättyi.