Viimeksi julkaistu 22.9.2025 16.12

Kirjallinen kysymys KK 276/2025 vp 
Maaret Castrén kok 
 
Kirjallinen kysymys palliatiivisen lääketieteen erikoislääkärikoulutuksen perustamisesta Suomeen

Eduskunnan puhemiehelle

Palliatiivista hoitoa saa vuosittain noin 60 000 suomalaista, ja hoidon tarve kasvaa jatkuvasti. Hoidon eri tasot ja palvelut on määritelty sosiaali- ja terveysministeriön kiireettömän hoidon perusteissa (STM 2019:2) sekä palvelujärjestelmä STM:n järjestämissuosituksessa (2019:68). 

Palliatiivinen lääketiede ei kuitenkaan ole Suomessa virallinen lääketieteen erikoisala, vaikka hoidon mahdollisuudet ja palvelurakenteet ovat kehittyneet merkittävästi. Nykyinen erityispätevyys on Lääkäriliiton ylläpitämä rajallinen jatkokoulutus, joka ei vastaa yliopistotasoista erikoislääkärikoulutusta. 

Erikoisalan puuttuminen ei vastaa hoidon kehitystä, palvelujärjestelmän tarpeita eikä kasvavaa potilasmäärää. Tämä heikentää koulutuksen laatua, hoidon yhdenvertaista saatavuutta ja järjestämisedellytyksiä. Monilla hyvinvointialueilla palliatiivinen hoito muodostaa jo oman kokonaisuutensa, ja lähes kaikilla alueilla toimii palliatiivinen keskus. 

Suomeen tarvitaan palliatiivisen lääketieteen erikoislääkärikoulutus. Erikoislääkärit saavat laaja-alaisen koulutuksen vaativaan kärsimyksen lievittämiseen ja toimivat asiantuntijoina sekä kouluttajina muille terveydenhuollon ammattilaisille. Koulutuksen toteuttaminen edellyttää palliatiivisen lääketieteen lisäämistä asetukseen erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksesta (55/2020) sekä riittävien koulutusresurssien turvaamista yliopistoissa ja hyvinvointialueilla. 

Vaikeaakin kärsimystä voidaan lievittää, mutta se edellyttää syvällistä osaamista ja erikoistumista. STM:n FinPall-hankkeen (4/2025) jatkokehittämistarpeissa on tunnistettu tarve palliatiivisen lääketieteen erikoisalalle.  

Hallitusohjelman tavoitteena on selkeyttää säädöksiin oikeus saattohoitoon, joka turvaa hyvän elämän loppuvaiheen hoidon riippumatta ihmisen asuinpaikasta tai hoitopaikasta. Lisäksi hallitus haluaa varmistaa palliatiivisen hoidon ja saattohoidon osaamisen ja saatavuuden sekä omaisten huomioimisen palliatiivisessa hoidossa ja saattohoidossa.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ja eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitän asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:

Millä keinoin hallitus varmistaa edellä mainitun hallitusohjelman kirjauksen toteutumisen ja 
onko palliatiivista hoitoa ja saattohoitoa koskevan lakimuutoksen valmistelussa tarkasteltu palliatiivisen lääketieteen erikoislääkärikoulutuksen perustamista Suomeen? 
Helsingissä 16.9.2025 
Maaret Castrén kok