Viimeksi julkaistu 27.11.2021 16.39

Kirjallinen kysymys KK 425/2020 vp 
Jari Myllykoski vas ym. 
 
Kirjallinen kysymys koronaviruksen vastaisista rajoitustoimista luopumisesta ravitapahtumien osalta

Eduskunnan puhemiehelle

Hevostalous työllistää Suomessa suoraan ja välillisesti noin 15 000 henkilöä, josta iso osa raviurheilussa. Koronaviruksesta johtuvien rajoitustoimien takia alalla toimiville on koitunut merkittäviä tulonmenetyksiä, ja työt ovat loppuneet monilta kokonaan. Ravien todellinen merkitys ihmisten elämään on kuitenkin vielä numeroitakin suurempi. 

Ravitapahtumia ei ole järjestetty maaliskuun alun jälkeen, jolloin hallitus aloitti kokoontumisvapauden rajoittamisen koronaviruksen leviämisen estämiseksi. Rajoitustoimien höllentäminen on tarkoitus aloittaa kesäkuun alussa, kun urheilutapahtumien, kuten ravitapahtumien, järjestäminen tulee jälleen mahdolliseksi. 

Pääsääntöisesti rajoitukset urheilutapahtumien järjestämiselle ovat olleet perusteltuja. Esimerkiksi joukkueurheilussa urheilijoiden keskinäisiä lähikontakteja on mahdotonta välttää. Lisäksi lähikontaktien välttäminen on monesti hankalaa myös toimitsijoiden, henkilökunnan ja yleisön kesken. 

Raviurheilu kuitenkin poikkeaa muista urheilutapahtumista tässä suhteessa. Kilpailutilanteessa ei synny lähikontakteja ihmisten kesken eikä niitä synny juuri muutenkaan, sillä hevosista huolehtii yleensä pieni määrä ihmisiä, jotka usein kuuluvat vielä samaan talouteen. Lisäksi ratahenkilökunta sijoittuu pitkien matkojen päähän toisistaan ja tapahtumat järjestetään ulkona. Ravitapahtumia myös seurataan usein etänä. 

Valitettavan tilanteesta on tehnyt myös se, että Ruotsissa raviurheilu on jatkunut kuten ennenkin. Tämän takia monet toimijat ovat siirtyneet Ruotsiin — ja rahat heidän mukanaan. 

Ravitapahtumien erityislaatuisuus muihin urheilutapahtumiin huomioon ottaen näitä monien toimeentulolle tärkeitä tapahtumia olisi pystytty turvallisesti järjestämään jo ennen kesäkuun alkua. Tämä on selvää erityisesti niillä pääkaupunkiseudun ulkopuolisilla paikkakunnilla, joissa tautitilanne on ollut jo pitkään hyvä. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ja eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitämme asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:

Miksi ravitapahtumien järjestämistä ei ole mahdollistettu jo ennen kesäkuun alkua siitä huolimatta, että tautitilanne, taloustilanne ja ravitapahtumien erityislaatuisuus urheilutapahtumien joukossa sitä puoltavat? 
Helsingissä 20.5.2020 
Jari Myllykoski vas 
 
Markku Eestilä kok