Viimeksi julkaistu 28.10.2022 12.21

Kirjallinen kysymys KK 563/2022 vp 
Jussi Wihonen ps 
 
Kirjallinen kysymys henkilötodistuksista ja tunnistautumisesta

Eduskunnan puhemiehelle

Vuoden 2019 alussa voimaan tulleen lainsäädäntömuutoksen myötä ajokorttia ei voi enää käyttää henkilöllisyyden todistamiseen vahvaa sähköistä tunnistautumisvälinettä haettaessa. Tähän kelpaavat jatkossa ainoastaan passi ja henkilökortti. Muutoksen periaatteena oli, että ajokortti on tarkoitettu todistukseksi ajo-oikeudesta, ei viralliseksi henkilötodistukseksi. 

Tunnistautumiseen vaaditaan joko passi tai henkilökortti. Molemmissa voimassaoloaika on vain viisi vuotta, joten kansalaisen tulisi uusia ja maksaa tunnistautumisväline aina viiden vuoden välein. Pienituloisilla varat elämiseen ovat vähäiset, ja jos ei ole varaa maksaa passia tai henkilökorttia, niin jää ilman palvelua, mikä taas aiheuttaa lisää ongelmia. Esimerkiksi pankin palveluista voi jäädä kokonaan ilman. Varsinkin eläkeläiset ja vanhemmat ihmiset eivät välttämättä osaa käyttää digitaalisia palveluita ja jäävät ns. pudokkaiksi yhteiskunnan toimintojen siirtyessä sähköisiksi.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ja eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitän asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:

Miten huolehditaan, ettei ketään jää palveluiden ulkopuolelle palveluiden siirtyessä digitaalisiksi, 
miten voidaan helpottaa niiden ihmisten tunnistautumista, joilla ei ole varaa passiin tai henkilökorttiin tai niiden uusimiseen ja  
onko tarpeellista, että esimerkiksi juuri vanhentuneella passilla ei voi tunnistautua, vaikka tunnistautumistiedot ovat yhtä lailla todennettavissa?  
Helsingissä 28.10.2022 
Jussi Wihonen ps