European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction on julkaissut tutkimuksen huumeiden käytöstä vuonna 2016: http://www.emcdda.europa.eu/topics/pods/waste-water-analysis.
EMCDDA tutki 60 eurooppalaiskaupungin jätevesiä. Jätevesistä selvitettiin, millaisia huumeita eri kaupungeissa käytetään. Suomessa tutkimuksen suoritti THL.
Tutkimuksen mukaan metamfetamiinin käyttö Suomessa on jyrkästi kasvanut. Espoossa metamfetamiinin määrät ovat lähes 20-kertaistuneet vuoden takaisesta, ja Helsingissä lukema on noin 16-kertaistunut. Kasvu oli Helsingin Sanomien haastattelemien THL:n asiantuntijoiden mukaan yllättävän rajua.
Espoossa ja Helsingissä metamfetamiinin jäämiä löytyi henkilöä kohden 5. ja 6. eniten tutkituista eurooppalaisista kaupungeista. Huomattavia määriä metamfetamiinia löytyi myös Jyväskylästä (7.), Kuopiosta (9.), Turusta (10.) ja Savonlinnasta (14.). Suomalaiskaupungit ovat metamfetamiinin osalta kärkikastia koko Euroopassa. Vuonna 2015 tilanne oli toinen, sillä Turku oli silloin suomalaiskaupungeista korkeimmalla sijalla 14. verrattuna muihin eurooppalaisiin kaupunkeihin, mutta Turussakin on vuodessa käyttö 2,5-kertaistunut.
Metamfetamiini aiheuttaa voimakasta riippuvuutta. Huume saa ihmisen usein käyttäytymään arvaamattomasti ja sekavasti. Metamfetamiini on huumeiden joukossa melko halpa aine. Sitä käyttävät aiemmin muita huumausaineita käyttäneet, jotka ovat huonossa kunnossa eivätkä enää välitä terveydestään tai siitä, mitä seurauksia huumeen käyttö aiheuttaa.
Eniten suomalaiskaupunkien jätevesistä löytyi jälkiä amfetamiinin käytöstä. Lahdesta jäämiä löytyi 60 kaupungin joukossa viidenneksi eniten. Helsingin amfetamiinin käyttö on sijalla 7. Kotka, Tampere, Rovaniemi, Turku ja Espoo ovat sijoilla 10—16.
Ekstaasin (MDMA) käytössä Helsinki, Espoo ja Tampere ovat sijoilla 10—13.Näiden tietojen perusteella Suomi on amfetamiinin ja metamfetamiinin käytössä Euroopan johtavia maita ja ekstaasikin on keskimääräistä paljon yleisempää. Huumepolitiikkamme näyttää pahoin epäonnistuneelta, mikäli näin jyrkkä käänne pahempaan on tapahtunut.