Viimeksi julkaistu 19.4.2021 19.28

Lakialoite LA 87/2017 vp 
Anna-Maja Henriksson 
 
Lakialoite laiksi sähkön ja eräiden polttoaineiden valmisteverosta annetun lain 8 a §:n kumoamisesta

Eduskunnalle

PERUSTELUT

Työllisyyttä ja elinkeinoelämää tuetaan energiaverotuilla. Tarkoituksena on, että yleisillä ener-giaverotuilla edistetään ammattimaisen toiminnan ja energiaintensiivisen teollisuuden kilpailukykyä sekä uusiutuvien energialähteiden kilpailukykyä ja käyttöä. Tämä voi osittain kuulostaa hyvältä, mutta itse asiassa tuet käytetään paljon energiaa käyttävien suuryritysten yritystukina. Samanaikaisesti energiaverotuki vääristää markkinoita, koska eri toimialojen ja yritysten mahdollisuudet tuen saamiseen vaihtelevat. Esimerkiksi nykyisessä tilanteessa pieniä ja suuria tuottajia kohdellaan eri tavalla. 

Valtion arvioidaan menettävän vuosittain 200 miljoonaa euroa tämäntyyppisinä verotuloina saamatta menolle minkäänlaista kompensaatiota. Yhteensä valtion arvioidaan menettävän jopa noin 400 miljoonaa euroa verotukina teollisuuden sähköveron alennuksen vuoksi. Tämän vahvistaa myös Valtion taloudellinen tutkimuskeskus VATT selvityksessään. Tämän lisäksi on osoitettu, että yritysten kilpailukyky ei ole riippuvainen energiaverotuista ja että tuet ovat ristiriidassa Suomen ilmastotavoitteiden kanssa. VATT on todennut, että tämäntyyppinen verotuki ei ole julkisten varojen viisasta käyttöä ja että tuki voitaisiin poistaa kokonaisuudessaan. 

Paremmalla vero- ja työllisyyspolitiikalla haluamme luoda yrittäjille edellytykset helpottaa toiminnan kehittämistä ja uusien työntekijöiden palkkaamista. Tämän tulee koskea yhdenvertaisesti kaikkia yrityksiä. Tuki ei jakaudu oikeudenmukaisesti eri yrityksille. Nykyisessä taloustilanteessa tarvitaan kaikkien sektoreiden toimenpiteitä, ja tämän vuoksi haluamme poistaa energiaintensiivisten yritysten veronpalautuksen ja tehdä näin 230 000 000 euron säästön.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta hyväksyy seuraavan lakiehdotuksen: 

Laki sähkön ja eräiden polttoaineiden valmisteverosta annetun lain 8 a §:n kumoamisesta 

Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään 
1 § 
Tällä lailla kumotaan sähkön ja eräiden polttoaineiden valmisteverosta annetun lain (1260/1996) 8 a §, sellaisena kuin se on laeissa 1168/2002, 1185/2014 och 1180/2016
2 § 
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2018. 
 Lakiehdotus päättyy 
Helsingissä 10.11.2017 
Anna-Maja Henriksson