LISÄTALOUSARVIOALOITE 122/2014 vp

LTA 122/2014 vp - Kimmo Kivelä /ps 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Enonlahden yhdystien 16407 perusparantamiseen Kuopion Vehmersalmella

Eduskunnalle

Kuopion kaupungin Vehmersalmella sijaitseva Enonlahden tie 16407 on noin 8 kilometrin mittainen tieosuus. Tie toimii yhdystienä Vehmersalmen keskustan ja Enonniemen välillä, minkä vuoksi yksityisautoilu loma-asuntoihin, työmatkaliikenne sekä maanviljelykseen ja metsänhoitoon liittyvä raskas liikenne on tiellä varsin runsasta.

Tieosuus on huonokuntoinen eivätkä tien hoitamiseen käytetyt ylläpitotoimet ole helpottaneet tilannetta, koska tien runko on paikoin pettänyt. Huonokuntoinen tie haittaa alueen yritys- ja maanviljelystoimintaa sekä rajoittaa liikkumista. Huonokuntoisuus aiheuttaa myös autoilijoille kasvaneita ajoneuvojen korjaus- ja huoltokustannuksia sekä tien 16402 käyttöä kiertotienä, jolloin matka Vehmersalmen taajamaan lisääntyy viidellä kilometrillä. Yleisen liikenneturvallisuuden takaamiseksi sekä ammatti- ja yksityisliikenteen sujuvuuden edistämiseksi kyseessä oleva tieosuus tulisi perusparantaa.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2014 toiseen lisätalousarvioon momentille  31.10.20 lisäyksenä 2 000 000 euroa Enonlahden yhdystien 16407 perusparantamiseen Kuopion Vehmersalmella.

Helsingissä 9 päivänä syyskuuta 2014

  • Kimmo Kivelä /ps