LISÄTALOUSARVIOALOITE 58/2008 vp

LTA 58/2008 vp - Markus Mustajärvi /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen työttömien omaehtoisen toiminnan tukemiseen

Eduskunnalle

Kun työministeriö yhdisti hallinnonalallaan työttömien omatoimisuusavustuksen ja projektituen, vakuutettiin, että työttömien omaehtoisen yhdistys- ja työllistämistoiminnan rahoitusmahdollisuudet ja kokonaisvolyymi säilyvät ennallaan ja että omatoimisuusavustuksen luonne säilyy ennallaan.

Valitettavasti näin ei kuitenkaan käynyt, vaan työttömien yhdistysten toiminta on jouduttu ajamaan alas lukuisilla paikkakunnilla. Siinä yhteydessä menetetään paikkakunnalla se toimija, joka on ottanut vastattavakseen työttömien vaikeimman ryhmän työllistämisen ja aktivoimisen. Viranomaistyöllä ei voida korvata kolmannen sektorin aktiivisuutta eikä työttömien vertaistukea.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 toiseen lisätalousarvioon momentille  32.80.51 lisäyksenä 1 500 000 euroa työttömien omaehtoisen toiminnan tukemiseen.

Helsingissä 27 päivänä toukokuuta 2008

  • Markus Mustajärvi /vas