Viimeksi julkaistu 30.7.2025 16.49

Pöytäkirjan asiakohta PTK 112/2024 vp Täysistunto Torstai 7.11.2024 klo 16.00—20.57

2.6. Suullinen kysymys kansainvälisten opiskelijoiden lukukausimaksuista (Teemu Keskisarja ps)

Suullinen kysymysSKT 190/2024 vp
Suullinen kyselytunti
Puhemies Jussi Halla-aho
:

Seuraava kysymys, edustaja Keskisarja, olkaa hyvä. 

Keskustelu
16.51 
Teemu Keskisarja ps :

Arvoisa puhemies! Korkeakouluissamme yleisimmät ulkomaan kansalaisuudet ovat Bangladesh, Nepal, Sri Lanka, Pakistan, Intia, Kiina, Vietnam, Nigeria — länsimaita hädin tuskin kärkikymmenikössä. Kansainvälistymiskiima on kivaa mutta sikahintaista veronmaksajalle, harva houkuteltu tänne töihin jää. Maksuttomuus muistuttaa kehitysapua, maksajina myös suomalaisnuoret vailla opiskelupaikkaa. Me persut olemme aina ajaneet kaukomaalaisten lukukausimaksuja. 

Ministeri Multala, kysyn teiltä: kiinnittyykö koulutukseen viimeinkin järjellinen hintalappu? [Antti Kurvinen: Onko kokoomus samaa mieltä?] 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Ministeri Multala, olkaa hyvä.  

16.52 
Tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multala 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Meillä on toki paljon kansainvälisiä opiskelijoita meidän korkeakouluissa, ja se on aivan hyvä niin. On kuitenkin tärkeää, että meillä verovaroin maksettu korkeakoulutus voidaan mahdollistaa mahdollisimman monelle nuorelle myös Suomesta käsin. [Antti Kurvisen välihuuto] EU- ja Eta-alueen ulkopuolelta tulevilta korkeakouluopiskelijoilta on voinut periä maksuja vuodesta 2017 alkaen, [Hälinää vasemmalta] mutta näin ei tosiasiassa kuitenkaan ole aina käynyt, [Oikealta: Ohhoh!] vaan nämä maksut ovat olleet osittain joko alhaisia tai niin, että on annettu melko avokätisiä stipendejä, jolloin maksuista ei ole voitu kattaa koulutuksen järjestämisestä aiheutuvia kustannuksia. 

Nyt eduskunta juuri itse asiassa eilen hyväksyi täällä lain, jolla jatkossa korkeakouluopiskelijoilta, jotka tulevat näiden EU- ja Eta-alueiden ulkopuolelta, pitää periä jatkossa koulutuksen kustannuksia vastaavia maksuja. [Jenna Simula: Oikein! — Välihuutoja perussuomalaisten ryhmästä] Jatkossakin voi olla niin, että stipendejä voidaan myöntää, mutta tähän luodaan tällainen yhteinen stipendijärjestelmä niin, että kriteerit olisivat sitten myös yhtenäiset eri korkeakoulujen välillä.  

Kysymyksen käsittely päättyi.