Viimeksi julkaistu 2.7.2025 20.43

Pöytäkirjan asiakohta PTK 66/2021 vp Täysistunto Torstai 27.5.2021 klo 16.01—21.51

3.5. Suullinen kysymys vaalirauhan turvaamisesta (Matti Semi vas)

Suullinen kysymysSKT 115/2021 vp
Suullinen kyselytunti
Ensimmäinen varapuhemies Tarja Filatov
:

Ja vielä yksi kysymys ehditään. Edustaja Semi. 

Keskustelu
16.58 
Matti Semi vas :

Kiitoksia, arvoisa puhemies! Olemme saaneet huolestuttavia uutisia ympäri Suomen: eri puolueiden vaalijulisteita on revitty alas, eilen Keravalla vasemmistoliiton ehdokkaan kimppuun käytiin tönimällä ja uhkailemalla, kun hän teki vaalityötä. Monet ehdokkaat joutuvat myös aggressiivisen ja epäasiallisen palautteen kohteeksi netissä. Varsinkin naiset, vähemmistöt ja vähemmistöjen puolustajat saavat uhkailuja ja törkyä osakseen sosiaalisessa mediassa.  

Tämä kehitys on vakava uhka demokratialle. Henkilöt, jotka pyrkivät hoitamaan yhteisiä asioita, tarvitsevat yhteiskunnalta suojaa. Ei ole oikein, että kukaan joutuu pelkäämään turvallisuutensa puolesta oman näkemyksensä vuoksi. Kysyn oikeusministeriltä: miten tähän huolestuttavaan kehitykseen aiotaan puuttua, ja miten vaalirauha voidaan turvata?  

 

Ensimmäinen varapuhemies Tarja Filatov
:

Ministeri Henriksson. 

 

16.59 
Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Kiitos edustaja Semille erittäin hyvästä ja ajankohtaisesta keskustelusta. Haluan ensin todeta, että on todella järkyttävää, että tämän päivän Suomessa ei anneta ihmisten tehdä vaalityötä rauhassa. Se vaalityö on demokratian sydäntä. Ihmisten pitää saada tehdä vaalityötä rauhassa ilman, että joku käy kimppuun.  

Eli se on erittäin huolestuttava ilmiö, ja sitä ei tule hyväksyä, ei mitenkään. Tässä tarvitaan nyt meidän kaikkien panosta — tässä tarvitaan toimia meiltä kaikilta. Varsinkin puoluejohtajilla on erityinen asema, ja meidän pitäisi omalla esimerkillämme myös toimia niin, että sanomme jyrkän ”ein” tällaiseen toimintaan.  

No, oikeusministeriö on käynnistänyt Vaalipooli-hankkeen, jonka tarkoituksena on parantaa viranomaisyhteistyötä vaalihäirinnän torjumisessa, ja ministeriö on myös kouluttanut puolueita vaalihäirintään varautumisessa. Sitten on muistettava myös se, että meillä on rikoslaissa [Puhemies: Minuutti!] pykälä, joka myös on sellainen, että voi saada tuomion, jos käyttäytyy niin, että se on vaalihäirintää rikoslain mukaisesti. 

Ensimmäinen varapuhemies Tarja Filatov
:

Tämä kysymys on tällä erää loppuun käsitelty, ja tähän ministerin vaalirauhan toiveeseen on hyvä päättää tämä kyselytunti. 

Kyselytunti päättyi.