TALOUSARVIOALOITE 1016/2005 vp

TAA 1016/2005 vp - Timo Soini /ps ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen paikallistien 12287 kunnostamiseen ja päällystämiseen Liedossa

Eduskunnalle

Varsinais-Suomessa sijaitsevan Liedon kunnan Raukkalan kylän paikallistie 12287 tulisi kunnostaa ja päällystää osuudelta valtatien 10 risteys—Saukkomaan koulu. Kyseinen neljän kilometrin pituinen matka on kuivalla kelillä hyvin pölyinen ja kuoppainen sekä sateella liejuinen ja kuoppainen. Alueella olevan kivilouhimon ja murskaamon vuoksi tiellä kulkee paljon raskasta liikennettä. Tiellä on paljon myös kevyttä liikennettä, koska Saukonojan koulun ala-asteen oppilaat kulkevat mainitulla tiellä aamuisin kouluun ja iltapäivisin kotiin.

Paikallistien 12287 kunnostus ilman päällystystä ei ole pitkällä tähtäimellä tarkoituksenmukaista, koska tien liikennöitävyys heikkenee aina nopeasti pelkän peruskorjauksen jälkeen.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2006 talousarvioon momentille  31.24.21 lisäyksenä 300 000 euroa paikallistien 12287 kunnostamiseen ja päällystämiseen Liedon kunnassa.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2005

  • Timo Soini /ps
  • Tony Halme /ps
  • Raimo Vistbacka /ps