TALOUSARVIOALOITE 1023/2002 vp

TAA 1023/2002 vp - Lauri Oinonen /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen lääkärikoulutuksen lisäämiseen

Eduskunnalle

Suomessa on tunnetusti tällä hetkellä lääkäripula, joka koettelee ennen muuta terveyskeskuksia. Toisaalta myös erikoissairaanhoitoon ovat potilaat joutuneet jonottamaan hoitoon pääsyä tunnetusti kohtuuttomankin pitkästi. Monet lääketieteen professorit väittävät, että lääkäreitä ei ole koskaan tarpeeksi, koska lääketiede kehittyy nopeasti ja lääkärien tarve vain kasvaa.

Menneen vuosikymmenen aikana lääkärien koulutuspaikat vähenivät perusteettomasti. Nykyinen lääkärien koulutusvauhti ei riitä säilyttämään tilannetta edes nykyisellään, koska ns. suuret ikäluokat lääkärienkin joukossa ovat siirtymässä eläkkeelle ja lääkäreitä siirtyy myös muihin kuin terveydenhuollon tehtäviin. Eräiden vakavasti otettavien laskelmien mukaan lääkärikoulutuksen vuotuiset aloituspaikat tulisi saada 790:een, jotta lääkärien vaje poistuisi. Tuollakin koulutusvauhdilla se tapahtuisi vasta vuonna 2018.

Lääkärien saamiseksi erityisesti Pohjois- ja Itä-Suomeen on perusteltua keskittää lääkärikoulutuksen lisäys ennen muuta Oulun ja Kuopion yliopistoihin, jotta valmistuvat lääkärit sijoittuisivat juuri sinne, missä lääkärien tarve on suurin. Samalla tämä olisi muutoinkin oikeansuuntaista aluepolitiikkaa.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  29.10.21 lisäyksenä 500 000 euroa lisäprofessuurien ja tähän liittyvien lisähenkilöiden palkkaamiseen Oulun ja Kuopion yliopistoihin ja lisää momentin perusteluihin maininnan, että määrärahaa saa käyttää lääkärikoulutuksen lisäämiseksi siten, että vuotuisten aloituspaikkojen määräksi saadaan asteittain 790 aloituspaikkaa.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Lauri Oinonen /kesk