TALOUSARVIOALOITE 1025/2010 vp

TAA 1025/2010 vp - Unto Valpas /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Pyhäjoen ja Vihannin välisen maantien 790 perusparantamisen aloittamiseen

Eduskunnalle

Pyhäjoen ja Vihannin välinen maantie 790 on jo pitkään ollut huonokuntoinen. Tämä tie on osalle Pyhäjoen ja Vihannin kunnan asukkaista ainoa tieyhteys kuntakeskuksiin ja samalla suorin näiden kuntien välinen tieyhteys. Kylien sisäisessä liikenteessä maantie 790 on tärkein väylä ja se palvelee myös laajasti alueen elinkeinoelämää. Esimerkiksi suurin osa Profood Oy:n Vihannin tehtaiden perunoista kuljetetaan tätä tietä pitkin.

Noin 23 kilometrin soratieosuuden päällystäminen asfaltilla palvelisi sekä alueen elinkeinoelämää että seudun asukkaita. Myös työllisyyden näkökulmasta tämän tieosuuden kunnostaminen olisi tärkeää.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2011 talousarvioon momentille  31.10.20 lisäyksenä 900 000 euroa Pyhäjoen ja Vihannin välisen maantien 790 perusparantamisen aloittamiseen.

Helsingissä 20 päivänä syyskuuta 2010

  • Unto Valpas /vas