TALOUSARVIOALOITE 1033/2006 vp

TAA 1033/2006 vp - Aulis Ranta-Muotio /kesk ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Kainastonjoen tulvasuojelun ja kunnostamisen aloittamiseen

Eduskunnalle

Kainastonjoki on Kyrönjoen latvahaara, ja se sijaitsee Kauhajoen kaupungin ja Teuvan kunnan alueella. Kainastonjoen vaikutusalue kärsii lähes joka vuosi kevät- ja kesätulvista. Kesätulva-alue muodostaa suurimmillaan yli seitsemän kilometrin pituisen yhtenäisen tulvajärven. Kesätulvista kärsii yli 200 maatilaa. Alueen maanomistajat ovat jättäneet anomuksen joen ja siihen liittyvien sivu-uomien perkaamisesta jo vuonna 1981.

Länsi-Suomen ympäristökeskus on laatinut Kainastonjoen yläosan tulvasuojelu- ja kunnostussuunnitelman. Hankkeen kokonaiskustannusarvio on 1,2 miljoonaa euroa. Samaan aikaan Maanmittauslaitos on suunnitellut alueelle tilusjärjestelyhankkeen. Kuivatushankkeen toteuttaminen olisi järkevää tehdä kustannusten säästämiseksi samaan aikaan tilusjärjestelyn kanssa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  30.50.77 lisäyksenä 600 000 euroa Kainastonjoen yläosan tulvasuojelun ja kunnostuksen aloittamiseen.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Aulis Ranta-Muotio /kesk
  • Lasse Hautala /kesk
  • Jukka Vihriälä /kesk
  • Susanna Haapoja /kesk
  • Miapetra Kumpula-Natri /sd
  • Jutta Urpilainen /sd