TALOUSARVIOALOITE 1036/2004 vp

TAA 1036/2004 vp - Tuula Väätäinen /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen valtion korvaukseen terveydenhuollon yksiköille lääkäri- ja hammaslääkärikoulutuksesta aiheutuviin kustannuksiin

Eduskunnalle

Yliopistollista perus- ja erikoistumiskoulutusta antaville kuntayhtymille maksetaan erikoissairaanhoitolain mukaista valtion korvausta opetuksen järjestämisestä aiheutuvien lisäkustannusten kattamiseen. Korvausten taso ei ole noussut opetuksen määrän ja kustannusten muutoksen mukaisesti. Kuopion yliopistollisen sairaalan osalta ero vuoden 1993 mukaiseen tasoon, jolloin erikoissairaanhoitolaki tuli voimaan, on noin 7 miljoonaa euroa. Tämän verran kunnat rahoittavat vuodessa yliopistollista opetusta puuttuvan valtion korvauksen vuoksi. Yliopistollisten sairaaloiden saamassa korvauksessa ei ole myöskään otettu huomioon kasvanutta opiskelijoiden sisäänottoa, mikä on ollut suurinta juuri Kuopion yliopistossa. Talousarvioehdotuksessa vuodelle 2005 on ko. määrärahaan tehty 8 milj. euron korotus, mutta se ei ole riittävä.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2005 talousarvioon momentille  33.32.33 lisäyksenä 40 000 000 euroa erikoissairaanhoitolain mukaisen perus- ja erikoistumiskoulutuksen korvausten maksamiseen yliopistollista sairaalaa ylläpitäville kuntayhtymille.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2004

  • Tuula Väätäinen /sd
  • Markku Rossi /kesk
  • Rauno Kettunen /kesk
  • Erkki Virtanen /vas
  • Jyrki Katainen /kok
  • Iivo Polvi /vas
  • Eero Lämsä /kesk