TALOUSARVIOALOITE 1320/2006 vp

TAA 1320/2006 vp - Timo Soini /ps ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Helsingin lähiöiden peruskorjaamiseen

Eduskunnalle

Helsingissä on lukuisia alueita, joiden kunnostaminen olisi erittäin kiireellistä asukkaiden viihty-vyyden ja asuinympäristön parantamisen kannalta. Hallitus vähentää aravamäärärahoja siirtämällä niitä budjetin katteeksi sen sijaan, että niitä annettaisiin kipeästi korjausmäärärahoja kaipaaville asunto-osakeyhtiöille tai kaupungin omistamille asukaskiinteistöille. Esimerkiksi Itä-Helsingin lähiöiden kerrostalot ovat tällä hetkellä sellaisessa kunnossa, että niiden pikaiseen peruskorjaamiseen tarvitaan yhteiskunnan tukea ja edullisia lainoja.

Usean helsinkiläisen koti uhkaa rapistua käsiin. Kuntotutkimukset ovat osoittaneet, että lähiöiden julkisivujen elinkaari on enää 5—10 vuotta, ellei niiden elinkaarta pidennetä korjaustöillä. Pelkästään kunnollisilla julkisivukorjaamisilla pystyttäisiin talojen energiankulutusta pudottamaan 40 prosentilla. Lähiöiden peruskorjaaminen ei rajoitu ainoastaan teknisiin kysymyksiin, sosiaalinen näkökulma on myös erittäin tärkeä. Hallitus ei tätä ajattelutapaa tue, vaan pitää lähiöissä asuvia ihmisiä vähemmän tärkeinä.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  35.30.60 lisäyksenä 40 000 000 euroa Helsingin lähiöiden peruskorjauksiin.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Timo Soini /ps
  • Raimo Vistbacka /ps