TALOUSARVIOALOITE 1345/2002 vp

TAA 1345/2002 vp - Esko-Juhani Tennilä /vas ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Ajoksen sataman kehittämiseen

Eduskunnalle

Kemin kaupunki sekä paikallinen teollisuus ovat ryhtyneet yhdessä kehittämään Ajoksen satamahanketta. Teollisuuden vienti tapahtuisi tulevaisuudessa pääosin Ajoksen satamasta. Veitsiluodon satama jäisi teollisuuden raaka-aineiden tuontisatamaksi.

Ajoksen satamaan rakennettaisiin vaiheittain 1—2 uutta laituripaikkaa, uusia laiturikenttiä noin 10 ha sekä uudet liikenneväylät kuorma-auto- ja rautatieliikennettä varten. Satama-altaita ruopattaisiin vastaamaan 10 metrin lastaussyvyyttä. Tavoitteena on saada rakennustyöt päätökseen vuonna 2006. Kemin kaupungin osuus kustannusarviosta on noin 13 miljoonaa euroa, ja paikallinen teollisuus ja muut yrittäjät rakentaisivat varastoja ja toimitiloja 5—10 miljoonan euron arvosta.

Kemin kaupunki on esittänyt, että puolet kaupungin osuudesta saataisiin kansallisena (valtakunnallisena) rahoituksena. Hankkeeseen on myös anottu työllisyysperusteista investointitukea. Kaupunki on myös esittänyt, että Ajoksen satamaan johtavaa nykyistä kulkuväylää syvennettäisiin 10 metristä 11 metriin ja että Perämeren meriväylille osoitettaisiin vuosittain riittävät kunnossapitomäärärahat.

Kemi—Tornio-alueen vienti on 7 prosenttia koko maan viennistä. Ajoksen sataman kehittämishanke on Kemin kaupungin ja Kemin—Tornion talousalueen tärkeimpiä kärkihankkeita, jolla on merkitystä Perämeren kaaren ja koko kansantalouden kehitykselle.

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  34.06.64 lisäyksenä 6 000 000 euroa työllisyysperusteiseen investointiavustukseen Kemin Ajoksen sataman kehittämishankkeeseen.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Esko-Juhani Tennilä /vas
  • Hannu Takkula /kesk
  • Hannes Manninen /kesk
  • Timo E. Korva /kesk
  • Matti Huutola /vas