TALOUSARVIOALOITE 1390/2006 vp

TAA 1390/2006 vp - Pentti Tiusanen /vas ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Kymijoen Koivukosken kalateiden rakentamiseen

Eduskunnalle

Kymijoki on eteläisen Suomen merkittävin lohijoki. Kuitenkin lohen ja muiden vaelluskalojen nousu katkeaa Kymijoessa mm. Koivukosken patoon ja sen heikosti toimivaan kalatiehen. Vuonna 1989 rakennettu kalatie toimii vain tietyillä virtaamilla. Keskimäärin lohi ei pääse ohittamaan Koivukosken voimalaitosta ja sen patorannelmia.

Kymijoen Koivukoskelle tulee rakentaa toimiva kalatie, joka mahdollistaa vaelluskalan nousun Kymijoen keskijoksulle saakka. Käytännössä lohi pääsisi Anjalankosken Ankkapurhalle saakka. Näin Kymijoesta tulisi yhä merkittävämpi lohijoki.

Vastatessaan asiaan liittyvään kirjalliseen kysymykseen jo edellinen hallitus totesi käytännön tavoitteena olevan vaelluskalojen nousumahdollisuuden parantaminen Kymijoen Koivukosken ohitse. Asiantuntijalaskelmien mukaan toimivan kalatien rakentaminen maksaisi 200 000 euroa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  30.14.77 lisäyksenä 200 000 euroa Kymijoen Koivukosken kalateiden rakentamiseen.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Pentti Tiusanen /vas 
  • Pekka Kuosmanen /kok