TALOUSARVIOALOITE 1457/2006 vp

TAA 1457/2006 vp - Unto Valpas /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen opintorahan asumislisän maksamiseen budjettiperusteisesti koko kalenterivuodelta

Eduskunnalle

Opintotuen taso on nykyisin riittämätön, ja opintotukea on syytä kehittää ja korottaa eri tavoin. Yksi osaparannus olisi opintotuen asumislisän muuttaminen ympärivuotiseksi siten, että opiskelijalla olisi mahdollisuus saada opintotuen asumislisää koko kalenterivuodelta eli myös lomakaudelta, mikäli hänen tulonsa eivät ylitä opintotukilain 17 §:ssä säädettyä määrää. Asumislisän puuttuminen kesäkuukausilta aiheuttaa opiskelijoille usein ylimääräisiä toimeentulo-ongelmia, koska esim. yleistä asumistukea ei myönnetä niin lyhyeksi ajaksi. Opiskelijat ovat usein joutuneet hakemaan toimeentulotukea kesäkuukausiksi. Asumislisän ympärivuotisuus kohentaisi etenkin niiden opiskelijoiden asemaa, jotka opiskelevat myös kesäkuukausina tai jotka eivät onnistu saamaan kesätyötä. Opiskelija-asuntojen tyhjäkäyttö vähenisi. Muutos vähentäisi myös kuntien toimeentulotukimenoja.

Opetusministeriön selvityksessä (Opetusministeriön työryhmien muistioita 18:2002) arvioidaan, että noin 35 500 opiskelijan opintotuki lisääntyisi, jos asumislisää voisi nostaa myös kesäloma-aikana. Valtionvarainministeriön arvion mukaan opiskelijan keskimääräinen asumislisä on 184 euroa/kk. Kustannukset olisivat noin 19,6 miljoonaa euroa vuodessa.

Olen tehnyt tästä asiasta lakialoitteen 27.5.2003 (LA 49/2003 vp, Laki opintotukilain 14 §:n muuttamisesta).

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  29.70.55 lisäyksenä 19 600 000 euroa opintorahan asumislisän maksamiseen budjettiperusteisesti koko kalenterivuodelta.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Unto Valpas /vas